Testovi mobitela

LG Spirit

Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit Spirit
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 02-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 133,25 x 66,12 x 9,95
Masa uređaja (g) 120
Operativni sustav Android 5.0 Lollipop
Chipset Qualcomm MSM8916
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 306
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,7
Rezolucija ekrana 1280 x 720
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 312
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 1 megapiksela (1152 x 864)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.1)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2100
Vrijeme čekanja 2G (h) 350
Vrijeme čekanja 3G (h) 350
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Ne
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Corning Gorilla Glass 3, Wi-Fi Direct
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 33
Vrijeme uključivanja kamere (s) 3
Benchmark test Quadrant (bodova) 13490
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1.398 kn
Info LGE Predstavništvo u Hr


01/553-5554
http://www.lg.com/hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Lollipop i 4G za nisku cijenu
Autor: Ivan Luzar

Najnoviji Android i LTE povezivost u kombinaciji s dobrim dizajnom i dobrom cijenom

13.05.2015.

 

Već je bilo vrijeme da i u jeftinijoj kategoriji Android modela vidimo Lollipop verziju. LG-jeva izvedenica Lollipopa je ionako jedna od boljih pa se uz dodatak LTE povezivosti i odličnog odnosa uloženog i dobivenog LG Spirit pokazuje kao odličan izbor za kupnju. Tu je i podrška za brzi pristup internetu, preko 4G mreže. Donosimo opširan test LG Spirit 4G LTE.

Sadržaj pakiranja

LG Spirit dolazi u šarenoj, tirkizno-žutoj kutiji, malo većoj od samog mobitela. U njoj smo također pronašli USB punjač, USB kabel dužine 100 cm i stereo slušalice osrednje kvalitete.

Ergonomija, dizajn i izrada

LG Spirit najviše dizajnerskih smjernica preuzima s novoga LG G4, s daškom LG G Flexa 2. Prednja strana je gotovo u potpunosti prazna, a crnu površinu razbijaju na vrhu srebrni prorez za zvučnik te na dnu sjajni LG logotip. Stražnja stranica testnog modela je bila u zlatnoj verziji, koja je nalik brušenom metalu. Sama stražnja stranica na prvu izgleda neodvojivo, zbog odlične čvrstoće izrade. Na desnoj strani uređaja se nalazi maleni prorez u kojeg možemo gurnuti nokat te s malo sile odvojiti stražnju stranicu koja skriva odvojivu bateriju, SIM i microSD utor. Na stražnjoj stranici nalazimo i karakteristične LG-jeve tipke za reguliranje glasnoće i zaključavanje, podno visoko pozicionirane kamere, kojoj se LED dioda nalazi nadesno. Bočne stranice su prazne, bez ikakvih tipaka. Na vrhu nalazimo 3,5 mm audio priključak i dodatni mikrofon, dok na dnu nalazimo microUSB utor i glavni mikrofon za pozive.

 

Zbog odlične izrade i čvrstoće, ali i lagane zavijenosti preuzete s Flex 2, LG Spirit odlično leži u ruci te ostavlja odličan dojam. Zbog 4,7-inčnog ekrana bez problema protežemo prst od vrha do dna, bez potrebe za ispuštanjem mobitela niz dlan.

Ekran i tipkovnica

720p ekran na LG Spiritu prelazi čarobnu granicu od 300 ppi-a budući da je rezolucija razvučena na 4,7 inča dijagonale. Pri normalnoj udaljenosti, pojedinačne piksele ne primjećujemo, a i čitanje sitnijeg teksta je sasvim u redu. Ipak, u usporedbi s ekranima jednake dijagonale s većom, 1080p rezolucijom, razlika je očita. Kutovi gledanja su odlični budući da se radi o IPS ekranu te gledanje ekrana i iz najoštrijih kutova ne izaziva gubitak kontrasta. Pomalo neobično, LG je na Spiritu odlučio ispustiti senzor automatskog osvjetljenja pa je stoga ekran uvijek jednako osvijetljen. Već pri 50% osvjetljenja prikaz je dobar s vjernim bojama, no na suncu je s tom razinom osvjetljenja gotovo ne čitljiv. Na suncu treba ručno povisiti osvjetljenje na 100%, no srećom to je moguće i iz notifikacijske trake. Kako nas ekran ne bi osljepljivao u mračnim i noćnim situacijama, moguće je postaviti automatsko zatamnjenje osvjetljenja na 0%, u periodu od ponoći do 6 ujutro.

 

Tipkovnica na modelu LG Spirit 4G LTE je tipična za LG-jeve modele koji pogone Lollipop. Imali smo je prilike vidjeti na LG G3 i na LG G Flexu 2. Tipke na njoj su bijele, a dodan je i peti red koji sadrži brojke. Unatoč relativno maloj dijagonali za pet redova tipaka, tipkanje na LG Spiritu je veoma ugodno i brzo, s minimalnim greškama. Za onih par grešaka koje nam se potkradu zadužen je automatski ispravak koji s vremenom sve bolje ispravlja naše greške.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

LG-jev UX 3.0 baziran je na Androidu verzije Lollipop, a gotovo je u potpunosti jednak onome na LG G3. Nekada previše šareni LG-jev operativni sustav se ublažio, no i dalje prevladavaju svijetle i pastelne boje. Ekran se može probuditi dvostrukim tapkanjem po isključenom ekranu, ali i moguće ga je otključati s LG-jevim Knock Codeom. Knock Code je funkcija u kojoj se na 4 polja na ekranu treba unijeti sekvenca tapkanja, kako bi se ekran otključao. Kao i na drugim LG modelima, prepoznavanje Knock Codea je besprijekorno te nam je radilo svaki put, čak i sa zaključanim ekranom. S G Flexa2, osim lagano zavijenog kućišta, preuzeta je i Glance View funkcionalnost. Ona povlačenjem prsta preko vrha zaključanog ekrana pali samo gornju četvrtinu ekrana, odnosno prikazuje notifikacijsku traku. Za razliku od Knock Codea, Glance View nismo uspjeli svaki puta uspješno otvoriti, kao ni na G Flexu 2.

 

Ostatak sustava je više-manje tipičan. Na lockscreen, ako nije konfiguriran Knock-code, moguće je postaviti pet aplikacijskih prečaca koji se otvaraju povlačenjem njihove ikone na sredinu ekrana. Dock na home screenu prima 5 ikona dok je na gornji dio moguće postaviti 16 ikona, u rasteru 4x4. Unatoč srednje intenzivnim promjenama na Android sustavu, brzina rada LG Spirita je odlična. Snapdragon 410 čipset se bez problema nosio s većinom zadataka koje smo mu zadali, s tek par manjih usporenja pri učitavanju veće količine podataka ili pak pri intenzivnijem multitaskingu.

 

LG Spirit 4G LTE se pokreće za 33 sekunde.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Tipično Androidu, kontakti se mogu sinkronizirati s računima u oblaku, poput Gmaila, ali i s nekim društvenim mrežama, poput LinkedIna. Aplikacija za pozive i imenik je jedinstvena, no do nje vode posebni prečaci, jedan za pozive, a drugi za imenik. Sam imenik je podijeljen u pet odjeljaka - jedan za biranje, prethodne pozive, popis kontakata, popis favorita i grupe kontakata.

 

Kvaliteta poziva i prijema mreže je bila vrlo dobra. Sugovornike smo uvijek jasno čuli, no ne glasno kao kod drugih modela. Oni su nas pak, čuli odlično, zahvaljujući i drugom mikrofonu koji služi za uklanjanje pozadinske buke.

 

Googleov Plus je jedina predinstalirana društvena mreža, no mi smo još s Play Storea skinuli Facebook i Twitter. Sve tri aplikacije su radile gotovo podjednako, s tek nešto duljim učitavanjem kod skidanja novog sadržaja, koje bi znalo trajati i po 5 sekundi. Nakon učitavanja, pregledavanje je išlo bez problema – glatko i brzo.

E-mail i poruke

Na odlično funkcioniranje Googleovog Gmaila smo već navikli, pa tako i na LG Spiritu radi očekivano dobro. Sitniji tekst unutar e-mail poruka, primjerice kod potpisa na dnu poruke, zahtijeva pomalo zumiranja, no čitanje ostalog teksta ide bez problema. Učitavanje i kompleksnijih HTML poruka također ide glatko. Aplikacija za e-mail preoblikovana je u skladu s LG-jevim UI-jem, a po funkcionalnosti ne varira previše od standardne.

 

SMS poruke se unutar aplikacije za SMS slažu prema primatelju u razgovore. Unutar razgovora poruke se slažu kronološki. Ona je također dizajnirana u skladu s LG-jevim UI-jem te nosi žućkastu boju.

Procesor i memorija

Snapdragon 410 čipset u našoj, 440N verziji LG Spirita sadrži četiri Cortex-A53 jezgre, pojedinačnog takta maksimalno do 1,2 GHz. Čipset je uparen s Mali-400MP2 grafičkim čipom i 1 GB RAM memorije. Za ovu klasu uređaja, čipset je veoma potentan.

 

Interna memorija broji 8 GB, od kojih je korisniku dostupno samo pola, nešto manje od 4 GB. Srećom, memorija je proširiva microSD karticama kapaciteta do 32 GB, dostupnih za oko 150 kuna za 32 GB pohrane.

Baterija i trajanje

2100 mAh LG Spiritu nosi prosječnu autonomiju. S oko 1 sat razgovora, 1 sat browsanja interneta i dopisivanja te oko 30 minuta slušanja Internet radija, na kraju dana bismo imali oko 30% preostalog kapaciteta. Cijelo vrijeme tijekom testiranja bile su uključene sve sinkronizacije, ali isključeni GPS i Bluetooth. Osvjetljenje smo držali na 50% cijelo vrijeme, no imamo osjećaj da bi uz ugrađeni senzor osvjetljenja autonomija bila znatno drugačija. Bi li bila bolja, ovisilo bi ponajviše o količini svjetlosti u našoj okolini.

Multimedija, FM radio, glazba

LG Music aplikacija je klasičnije funkcionalnosti. U tabove unutar aplikacije, pjesme se sortiraju prema nazivu pjesme, albumu, izvođaču ili prema žanru. Pjesme je moguće i pretraživati pomoću tražilice, skrivene iza ikonice povećala na rubu ekrana. Povlačenjem u lijevo, tj. otvaranjem hamburger menija, glazbu je moguće dodatno pregledavati prema favoritima, popisima pjesama i mapama u kojima je pohranjena glazba. Dodatnu funkcionalnost u vidu reprodukcije glazbe iz oblaka nudi i predinstalirani Google Play Music koji omogućuje i kupnju glazbe. Sama reprodukcija glazbe preko oba svirača je dobra i bez ikakvih zastajkivanja. Zvuk dobiven preko priloženih slušalica je osrednji. Nedostaje mu bassa i glasnoće, no viši tonovi su relativno čisti. Sličnu reprodukciju ima i ugrađeni zvučnik. Visoki tonovi su čisti volumen osrednji, a bass nije previše istaknut.

 

S pregledavanjem videa u svim popularnijim formatima nismo imali problema. 720p video zapisi se reproduciraju jednako dobro kao i 1080p zapisi, koji nemaju smisla na 720p zaslonu (osim ako zumirate video zapis). Video se reproducira iz galerije, a unutar galerije se video zapisi i slike slažu u rasterski prikaz s tri stupca. Slike je moguće u hamburger meniju sortirati kao favorite, prikaz samih videa i prema folderima.

 

FM radio je ugrađen, a za reprodukciju potrebuje spojene slušalice koje se koriste kao antena. Reprodukcija je jednaka kao i kod mp3 datoteka, pod uvjetom da je dobar prijem signala.

Fotoaparat i video

Do 8-megapikselnog fotoaparata možemo doći preko ikonice, ali i dugim pritiskom na tipku za smanjenje volumena, kada je ekran zaključan. Tipična LG-jeva funkcija, ali i pokretanje preko ikonice traje oko 3 sekunde. Aplikacija podržava touch-to-focus izoštravanje odabranog objekta, no izoštri češće pogrešno. Greške u izoštravanju možemo pripisati nešto većem digitalnom šumu kamere, koji je vidljiv i pri osrednjim razinama osvjetljenja. Pri jačem osvjetljenju šuma gotovo da i nema. U svim svjetlosnim uvjetima LG Spirit nešto dulje slika pa je uređaj potrebno duže držati mirnim. Zbog toga se često dese zamućenja. Ipak, performanse kamere su vrlo dobre obzirom na klasu uređaja. Boje i kontrast su veoma dobri, kao i ugađanje osvjetljenja slike.

 

Video je moguće snimati u Full HD rezoluciji. Video je po kvaliteti boje na razini s fotoaparatom. Shodno tome, pati od istih problema s izoštravanjem i šumom. Međutim, snimke su nešto tamnije pa pri jačem osvjetljenju djeluju nešto prirodnije. Izduživanja objekata u pokretu, kao i poneki ispali frame su primjetni, no nisu toliko izraženi da bi znatnije pokvarili snimku.

 

Prednja kamera broji 1,2 megapiksela te može snimati video u 720p rezoluciji. Fiksiranog je fokusa, a dodirom na ekran se može osvijetliti cijela slika ovisno o odabranoj porciji snimke. Također, kao i prednja kamera, nešto je izraženijeg šuma, s daškom plavičaste note.

 

Fotografirano s LG Spirit 4G LTE

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1EDhPpr

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431523523.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431523577.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431523595.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

LG Spirit posjeduje mogućnost spajanja na LTE mrežu, Bluetooth 4.1, Wi-Fi b/g/n i NFC. Time su pokriveni gotovo svi bitniji komunikacijski protokoli.

 

Predinstaliran nalazimo Googleov Chrome koji radi veoma dobro. Primijetili smo nešto dulje pokretanje od oko 2-3 sekunde, no nakon pokretanja browsanje je brzo. Kompleksnije stranice koje nisu prilagođene mobilnim uređajima se otvaraju bez problema i grešaka, no zahtijevaju nešto zumiranja za sitnije elemente. LG-jev internetski preglednik je otprilike na istoj razini, no osjetno se brže pokreće te je unutar jedne sekunde spreman za rad.

Benchmark test

U Quadrant Standardu LG Spirit ostvaruje 13.490 bodova. Antutu LG Spiritu pak daje 20.772 boda te ga gura na zadnje mjesto, iza Asus Zenphonea 5. Za višejezgreni Vellamov dio testa, Spirit dobiva 1135 bodova, smještajući se na donju polovicu ljestvice, iza Motorole Razr i, te mjesto iznad Samsungovog S3. Jednojezgreni test daje 772 boda te Spirit ponovo smješta na donju polovicu, između Nexusa 7 (2013.) i Motorole Razr i. Browser, tj. HTML5 test također gura Spirit na donju polovicu, s 1889 bodova u društvo Nexusa 7 i HTC Onea.

Navigacija

Predinstalirane nalazimo samo Googleove karte, koje posjeduju i mogućnost offline glasovne navigacije. Ipak, mi smo s Google Play Storea skinuli Here+ navigaciju, čija karta Hrvatske teži oko 350 MB. Pokrivenost Hrvatske je veoma dobra, a navigacija prolazi bez problema, s tek malo duljim prvotnim čekanjem na signal u usporedbi s skupljom konkurencijom.

Uredski paket

Predinstalirani Polaris Office bez problema otvara sve popularnije uredske dokumente, no dokumenti sa sitnijim fontom (ispod 9 pt) zahtijevaju ponešto zumiranja. Otvaranje i dokumenata s više slika, bilo da se radi o .docx ili .pdf datoteci, ide bez problema, s tek par sekundi učitavanja, ovisno o veličini datoteke.

Zanimljiva je LG-jeva QuickMemo+ aplikacija koja ima klasične funkcije notesa, s dodatkom mogućnosti crtanja. Aplikaciju je moguće pokrenuti klasičnim putem preko prečaca, no moguće ju je i pokrenuti dugim pritiskom na tipku za pojačavanje glasnoće, kada je ekran isključen.

Organizator i alarm

Kalendar je već viđeni LG-jev koji ide i uz druge Lollipop modele. Klasičnih je funkcionalnosti. Moguće ga je sinkronizirati s računima u oblaku, a unose je moguće pregledavati po danu, tjednu, mjesecu, godini i rasporedu za određeni dan.

 

Alarm je inkorporiran u aplikaciju sata, koja još sadrži brojač vremena, svjetski sat i štopericu. Moguće je konfigurirati više alarma, koji se mogu ponavljati na određene dane. Kada alarm zvoni, Spirit se može okrenuti s ekranom prema dolje, što pokreće Snooze akciju te odgađa alarm za pokoju minutu.

Aplikacije i igre

LG nije postavio previše aplikacija uz Spirit, a većinu smo i već spomenuli. Nismo spomenuli snimač glasa, klasičan diktafon te LG SmartWorld. Unutar SmartWorlda moguće je skidati dodatne fontove, pozadine i aplikacije te zahtijeva odvojeni SmartWorld račun.

 

Na LG Spiritu smo isprobali jednostavnije i nešto kompleksnije igre. S jednostavnijima, poput Crossy Roada i QuizUpa, problema nema. Primijetili smo pak samo par kraćih usporenja, koja bi nestala s vremenom. Nešto kompleksnije igre, poput Real Racinga 3, bez problema se učitavaju, no rade nešto sporije nego kod mnogo jačih modela. Primijetili smo i par ispalih frameova, no ništa što bi igru učinilo ne-igrivom. World Of Tanks nam je pak pokazivao 15-20 FPS-a.

Cijena za LG Spirit 4G LTE

LG Spirit je dostupan za 1.398 kuna (svibanj 2015.). Cijena nam se čini iznimno prihvatljivom, budući da se za malo novaca dobiva mobitel s vrlo dobrim ekranom, dobrom brzinom rada, ali i mogućnosti povezivanja na LTE frekvencije.

Cool faktor

Cool faktor našeg LG Spirita je zlatna stražnja stranica, koja ga po kvaliteti izrade i dojmu diže za klasu više.

Zaključak testa

Iako je izrađen u potpunosti od plastike, LG Spirit nas je oduševio kvalitetom izrade, ne samo za svoju cjenovnu kategoriju. Ono što se pak rijetko vidi za ovako nisku cijenu je 4G povezivost. Snapdragon 410 čipset uparen s gigabajtom RAM memorije koji pogone LG-jevu verziju Lollipopa nudi dobre performanse. Iako je baterijsko vrijeme prosječno, više nismo niti očekivali. Ekran je dobre rezolucije, kontrasta i veličine dijagonale, no pravo razočaranje je nedostatak senzora za automatsko osvjetljenje, zbog čega smo morali češće povlačiti notifikacijsku traku kako bismo ručno postavili razinu osvjetljenja.

 

Plus

+ izrada

+ ekran

+ cijena

 

Minus

- nema automatsko osvjetljenje

Konkurencija - Sony Xperia E4g

Sony Xperia E4g i LG Spirit su na oko veoma slični uređaji. Oba posjeduju quad core procesore s 1 GB RAM memorije, 4G povezivost, gotovo su jednakih veličina i jednake veličine ekrana. Međutim, LG pokreće noviju verziju Androida, ima ekran veće 720p rezolucije, kao i kameru veće rezolucije. Sonyju u prilog ide 200 mAh veća baterija i za oko 100 kn niža cijena, 1.299 kuna (svibanj 2015.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431523960.jpg

Konkurencija - Microsoft Lumia 640 DS

Lumia 640 broji također četiri jezgre, no u starijoj Snapdragon 400 izvedbi. Zahvaljujući optimizacijama Windows Phonea, performanse su joj na razini LG-ja. U nešto veće kućište, Lumia gura veći ekran od 5 inča, ali jednake 720p rezolucije. Lumia ima i nešto veću bateriju od 2500 mAh. Jednake su im i rezolucije kamera, a za 100 kn višu cijenu s Lumijom se dobiva i dodatni SIM utor. Lumia 640 DS je dostupna za 1.499 kuna (svibanj 2015.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431524072.jpg

 

 

 

Komentari

Buljo

14. rujna 2015 - 22:36 Prijavi neprimjeren komentar

Mobitel ima Adreno 306 grafički čip, ne Mali-400MP2.

Odgovori