Testovi mobitela

LG Optimus One P500

Optimus One P500 Optimus One P500 Optimus One P500 Optimus One P500 Optimus One P500
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Dual SIM Ne
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 3G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 113,5 x 59 x 13,3
Masa uređaja (g) 129
Operativni sustav Android 2.2 Froyo
Ekran i tipkovnica
Rezolucija ekrana 320 x 480
Broj boja ekrana 262.144
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 3,2 megapiksela (2048 x 1536)
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
WLAN WiFi 802.11 b/g
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1500
Vrijeme razgovora 2G (h) 8
Vrijeme čekanja 2G (h) 700
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
FM radio Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija A-GPS
Organizator Da
Gdje kupiti
Cijena
Info LGE Predstavništvo u Hr


01/553-5554
http://www.lg.com/hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Ulazak u svijet ozbiljnih
Autor: Branko Kos

Korejski div nasljednika popularnog Cookieja nagradio je Androidom te ga svrstao uz bok i puno skupljih uređaja

Korejski div LG shvatio je kakvu je putanju poprimilo globalno tržište mobilnih telefona te je započeo s lansiranjem pametnih telefona i u nižem cjenovnom razredu za razliku od nekih iznimno ozbiljnih konkurenata. LG P500 Optimus One uređaj je koji nas je zaista ugodno iznenadio. Njegova funkcionalnost se može nositi s mnogim puno ozbiljnijim telefonima, a opet je dovoljno jednostavan kako bi velikom broju korisnika bio odskočna daska za daljnji korak u svijet pametnih telefona.

Sadržaj pakiranja

Kako smo i navikli LG P500 Optimus One pakiran je u minijaturnoj kutiji koja doslovno stane na dlan muške ruke. Ipak, iako je kutija tako mala ona ni u jednom trenutku to ne pokazuje u dodatnoj opremi koja se dobiva uz telefon. Tu se nalaze najosnovnije stvari koje će Vam koristiti prilikom korištenja, a mobiteli mnogih konkurenata pakirani su u velikim kartonskim kutijama tako da se zaista vidi koliko korejski gigant pridaje važnost borbi za okoliš.

 

Stereo slušalice za razgovor i slušanje glazbe ili radija, data kabel za povezivanje s računalom koji se ujedno spaja i na putni punjač te upute osnovni su sadržaj pakiranja. Osim toga u paketu je i memorijska kartice od 2 GB zbog malene interne memorije koju ćemo spomenuti nešto kasnije.

Ergonomija, dizajn i izrada

Dizajn je u najmanju ruku klasičan za ovo vrijeme. Dominacija velikog zaslona u kombinaciji s plastikom, prilično mekanom ako se nas pita; no, u nekim se faktorima razlika u cjenovnom rangu mora osjetiti. Ipak, da nas ne biste krivo shvatili plastika niti u jednom trenu nije zaškripala ili zapucketala.

 

Dapače, njezina je obrada iznimno fina. Ispod spomenutog zaslona nalaze se četiri kontrolne tipke koje nisu dodirne već ih je fizički potrebno stisnuti pa je možda ta situacija malo zbunjujuća s obzirom da se gotovo sve funkcije obavljaju na dodir pa će to korisniku značiti koji dan dulje za prilagodbu. Ipak dvije tipke umetnute su u okvir brušenog aluminija tako da taj mali djelić skupljeg materijala itekako podiže izgled cijelog aparata.

 

Upotrebljivost će svakoga zadovoljiti iz razloga što je sam uređaj zakrivljenih rubova i baš to smješta ga i u najuže džepove bez problema te će u ruci biti iznimno ugodan za korištenje. Najveće iznenađenje je imitacija kroma oko čitavog uređaja koja sasvim mijenja izgled cijelog telefona. Osim izgleda odaje i dojmom da se radi o puno čvršćem i robusnijem aparatu.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1302080874.JPG

Ekran i tipkovnica

Veličina ekrana koja je ugrađena u Optimus One zadovoljavajuće je veličine i iznosi 3,2 inča ili 8,1 cm te je prilično ugodna za rad i nesmetano napredno korištenje. Veliki je zaslon implementiran baš zato da se s ovim uređajem surfanje Internet sadržajem može obavljati bez previše muke i zamaranja. Ipak spomenuti HVGA zaslon s 262.144 nije se pohvalio radom na jakom dnevnom svjetlu.

 

Kontrast je u tom slučaju prilično slab te ćete uređaj morati sklanjati u hlad ili zaklanjati zaslon rukom kako bi nesmetano pročitali e-mail ili obavili započetu radnju. Što se tiče dodirne tehnologije kapacitivnog zaslona na nju kao takvu nemamo primjedbi jer ona radi iznimno precizno, no ovdje smo naišli na problem s tipkovnicom.

 

Naime, kada pisanje poruka ili e-maila prebacite u landscape mod morat ćete se dobro priviknuti jer mjesta za malo deblje prste nema previše te su pogreške u pisanju dosta česte. Jedini lijek za ovo je praksa, stoga navalite na pisanje velike količine e-mailova.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Android operativni sustav, verzije 2.2 pravi je izbor za uređaj ovakvoga tipa. Uz njega će svi korisnici moći bez previše muke naučiti osnove pametnih telefona, a opet i okušati se u mnogim preinakama i nadogradnjama koje sam sustav nudi. Operativni sustav već smo imali prilike testirati pa smo ga već upoznali u dušu. Verzija 2.2 ima poboljšanje prilikom pregledavanja internetskog sadržaja što se definitivno primjećuje prilikom surfanja omiljenim stranicama. 

 

Stranice se otvaraju vrlo brzo, gotovo pa momentalno što surfanje čini ugodnim. Sučelje Androida je zapravo u svih uređaja vrlo jednako osim ukoliko se sam proizvođač nije odlučio na nadogradnju s nekim od svojih intuitivnih rješenja putem kojih dolazi do jednostavnije interakcije korisnika s prijateljima. Baš je korejski mališan ovoga puta pokazao zube i prikazao koliko nas on brzo može zadovoljiti i nadmašiti i neke puno ozbiljnije uređaje.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1302080895.JPG

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik je ograničen na 1000 kontakata, ali u svaki kontakt možete dodati po nekoliko brojeva e-mail i kućnih adresa, poslovnih informacija te naravno sliku koju poželite. Sinkroniziranje kontakata moguće je putem Outlooka no i putem Gmail accounta.

 

Društvene mreže su zastupljene putem aplikacija u Android marketu pa će tako globalno najzastupljeniji Facebook naći mjestu i u vašem džepu tako da ćete momentalno postavljati statuse, slike vama dragih osoba ili lokacija kako bi vaši prijatelji znali sve o vama. Za one koji će se prvi puta susresti s ovakvim uređajem oduševit će jednostavnost sinkronizacija vašeg Google e-mail računa s mobilnim telefonom.

 

Upisivanjem korisničkog imena i lozinke cijeli će telefon biti personaliziran vama. Kontakti iz e-maila bit će u telefonu, radit će Vam Gmail chat gdje ćete besplatno komunicirati sa svojim prijateljima i pritom trošiti samo nekoliko kilobajta podatkovnog paketa i u tom trenutku zastat ćete i shvatiti kako više nikad nećete poželjeti klasičan mobilni telefon.

E-mail i poruke

O pisanju SMS poruka ne treba previše govoriti s obzirom da je iskustvo s njima ekvivalentno iskustvu pisanju e-mail poruka stoga bi to bilo samo rasipanje već otprije napisanih riječi. Ono što je bit ovog uređaja je komuniciranje elektroničkom poštom. Glavni je klijent e-maila na telefonu očekivano Gmail zbog sinkronizacija Androida s servisima Googlea, no i ostale je adrese moguće ručno unositi te na taj način nekoliko ulaznih sandučića vaših e-mailova imati prilike kontrolirati na jednom mjestu.

 

Ono što ćemo spomenuti uvijek i kod svakog Android telefona je način na koji je riješeno prilaganje dokumenata u e-mail. Iako moramo priznati da u mnogim stvarima hvalimo Appleov iPhone kod nekih rješenja u e-mailovima skidamo Androidu kapu te savjetujemo ekipi iz Kalifornije da bi i oni jednom neko dobro rješenje mogli preuzeti od nekog drugog.

Procesor, memorija

Procesor jačine 600 MHz naravno nije dvojezgreni, ali ta stavka ne umanjuje njegovu pouzdanost prilikom korištenja. Ni u jednom trenutku testa uređaj nije pokazivao svoje slabosti što govori o optimalnom procesoru za ovakav tip uređaja. Ipak veliki minus ide na malenu internu memoriju koja iznosi minimalnih 16 MB, a ona neće biti dovoljna niti za 3 pjesme.

 

Zato ćete morati posegnuti za novčanikom i kupiti microSD karticu. Mnogi će s podsmijehom komentirati ovakvu memoriju, ali moramo ipak shvatiti da mora postojati razlika između uređaja u različitim cjenovnim rangovima.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1302080912.JPG

Benchmark test

Na benchmark testu ovaj je uređaj kategoriziran baš u onu klasu u koju bismo ga i sami smjestili. Zadovoljavajućih 414 bodova u ukupnom poretku njegovih karakteristika nije mnogo te daje do znanja da se radi o naprednom uređaju ulazne klase baš kakvim smo ga i predstavili. Jedno je sigurno, naviknete li se na njega i na Android operativni sustav u dogledno vrijeme poželjet ćete jači i bolji uređaj, pa stoga mislimo da je Optimus One prijelazni uređaj između klasičnog mobilnog telefona i naprednog smartphonea.

Baterija i trajanje

Baterija kod svih novijih smartphone uređaja traje kudikamo manje nego što je to bilo prije nekoliko godina. Razlog tome su veliki potrošači u telefonu kao što su ekran i procesor. Bateriju ovog uređaja smo uspjeli izmučiti dok nije kapitulirala i za to nam je trebalo oko 12 sati intenzivnog i stalnog korištenja. Napravili smo u jednom danu hard test baterije: imali smo dva i pol sata razgovora, intenzivnu komunikaciju putem mailova, poslali smo 5 poruka, odigrali nekoliko igara, imali 30 minuta surfanja internetom i 45 minuta pregledavanja Facebook sadržaja.

U uvjetima prosječnog korisnika koji telefon neće koristiti kao što smo mi baterija će izdržati jedan i pol do dva dana. Baterija je Li-Ion od 1500 mAh bi u idealnim uvjetima trebala imati kapacitet od 4 sata razgovora i 350 sati na čekanju.

Multimedija, FM radio, glazba

Kako smo i spomenuli malena interna memorija uređaja ne dozvoljava previše manevara s glazbom. Ipak za početak će kartica od 2 GB biti dostatna za nekolicinu pjesama i aplikacija. Multimedijski je uređaj dobro potkovan zahvaljujući Wi-Fi povezivosti i pristupu svim web servisima. Ipak na testu se nismo toliko posvetili FM radiju koji je klasičan za sve vrste mobilnih telefona.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1302080935.JPG

Fotoaparat i video

S ovim uređajem ne možemo reći da ćete raditi ozbiljne fotografije. 3 megapiksela bez bljeskalice nije nešto što predstavlja revoluciju i već je odavno viđeno rješenje koje će služiti kao dodatak telefonu za slikanje u dnevnom osvjetljenju. Video snimanje je također prilično slabo tako da od ovog aparata u ovom segmentu ne smijete puno očekivati kako se ne bi razočarali. Ono što je pozitivno je veliki zaslon na kojem ćete uhvaćene slike ipak pregledavati u solidnom izdanju.

Povezivost i Internet pretraživač

Pregledavanja Interneta već smo se dotaknuli i rekli da je dobro riješeno. Mala zamjerka ide na male tipke prilikom upisa adresa no sam pretraživač radi dobro. Većinom smo se spajali putem Wi-Fi modula iz razloga što je veza brža, a pritom je i neke aplikacija s Marketa nemoguće skinuti ako su velike ukoliko niste spojeni preko istoga.

 

Wi-Fi je također jedan od većih potrošača baterija tako da ako njega isključite možete produžiti vijek baterije i za 20%.

Osim toga uređaj ima i Bluetooth tako da je moguća komunikacija s drugim računalima i mobilnim uređajima kako bi se datoteke lakše slale i prebacivale s jednog uređaja na drugi.

Od klasičnog povezivanja tu je data kabel s kojim se telefon spaja s osobnim računalom.

Navigacija

Google Maps Turn by Turn navigacija iznimno brzo pronalazila nas je na kojem se god mjestu nalazili. Jednom smo imali problem, ali on je bio uvjetovan slabijim signalom interneta pa je tada trebalo čekati da se signal popravi. Google navigacija nije najsretnije rješenje no s njom se ipak nećete izgubiti, naprotiv svoju zadaću čini dobro te lokacije i rute nepogrešivo pronalazi. Ruku na srce ovo nije navigacijski uređaj, ali nas je na željene lokacije doveo.

Uredski paket

Mnoge su aplikacije dostupne u Marketu kako bi lakše baratali s poslovnim obavezama i dokumentima. Odličan program je Think Free Office kojim se lako barata svim dokumentima. Naravno ovisno o poslu s kojim se bavite samo ćete pronaći rješenja koja će vam olakšati te neke stvari u poslu omogućiti da se obave u pokretu.

Organizator i alarm

Upisivanje zabilješki u organizatoru jednostavno je i lako, kao što je to i u Outlooku. Raspoređeni dani po satima unutar dana omogućuju jednostavan pregled ako dnevno upisujete veći broj bitnijih obaveza za koje je potrebno da ih ne zaboravite. Svaka od upisanih može biti popraćena alarmom tako da ju ni u kom slučaju ne bi propustili.

Aplikacije i igre

Ne bi bilo normalno da se kod uređaja koji ima mogućnost skidanja neograničenog broja igara ograničavamo na nekoliko implementiranih pa ćemo glavnu riječ prepustiti Android Marketu preko kojeg ćete skidati što poželite. U ovom slučaju imat ćete i dobru savjest, a to je implementirana aplikacija LG App Advisor koja savjetuje najskidanije i najpoznatije aplikacije kako bi vam olakšao snalaženje u marketu.

Cijena

Cijena uređaja je oko 2.000 kuna, no on će se u ponudi nekog od naših operatera naći i u prihvatljivim tarifnim paketima već od 1 kune. Vrlo dobra cijena s obzirom na karakteristike uređaja, kapacitivni ekran te da ćete s njim moći napraviti sve ono što i s puno skupljim mobitelima.

Cool faktor

Realno gledajući, pojava ovog telefona ne izaziva wow efekt kod vaših kolega i prijatelja, no ono što skriva unutra zapravo je njegova najveća snaga. Komuniciranje socijalnim mrežama i e-mailom odakle god poželite zapravo je njegov adut.

Zaključak

Zaključak je prilično jednostavan. U praksi se ovaj uređaj pokazao kao zanimljiv i simpatičan, a najbitnije iznimno napredan. Njegove su mogućnosti velike i na uređaju ovakvog tipa mnogi će korisnici naučiti kako koristiti pametni telefon i koje su sve prednosti takvih uređaja.

Optimus One pokazao se kao svjetla točka te će baš on vjerujemo biti odabir mnogih prilikom produživanja pretplatničkih linija.

 

Plus

 

+ kapacitivni zaslon

+ cijena

+ ergonomija

 

Minus

 

- mala interna memorija

- zaslon na dnevnom svjetlu

- teško pisanje

Konkurencija

Samsung S5830 Galaxy Ace

 

Samsung S5830 Galaxy Ace je ipak nešto napredniji kako zbog veće memorije tako i zbog fotoaparata. Isti je operativni sustav, ali on ipak ima 0,3“ veći zaslon od Optimusa. U ovom slučaju Samsung je za dva koplja bolji od LG-a.

 

Samsung Galaxy 5

 

Samsung Galaxy 5 je entry model Galaxy serije također pokretan s Androidom. Ekran je dosta manji i ima samo 2,8“, a fotoaparat 2 megapiksela pa je u ovom slučaju LG ispred Samsunga.

 

 

 

Komentari

ivica

13. svibnja 2013 - 13:28 Prijavi neprimjeren komentar

kćerka mi je zaključala zaslon sa kombinacijom koju je zaboravila kako ga otključati

pipa

10. listopada 2012 - 18:22 Prijavi neprimjeren komentar

također ga imam i zadovoljna sam! cool mobitel :)

Zeljko

21. lipnja 2012 - 17:47 Prijavi neprimjeren komentar

Telefon imam 2godine radi kao zmaj ..... Nemam zamerke babaroga!!!! Ko ga kupi nece se pokajati....

Odgovori