Testovi mobitela

LG Optimus L3 II E430

Optimus L3 II E430 Optimus L3 II E430 Optimus L3 II E430 Optimus L3 II E430 Optimus L3 II E430 Optimus L3 II E430 Optimus L3 II E430 Optimus L3 II E430 Optimus L3 II E430
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 01-2013
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 102,6 x 61,1 x 11,9
Masa uređaja (g) 107
Operativni sustav Android 4.1.2 Jelly Bean
Operativni sustav - upgrade Nema
Chipset Qualcomm MSM7225A Snapdragon
Procesor Jednojezgreni
Frekvencija procesora 1,00 GHz
Broj jezgri procesora 1
Grafički procesor Adreno 200
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 3,2
Rezolucija ekrana 240 x 320
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir LCD
Pikseli po inču (ppi) 125
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 4 GB
RAM memorija 512 MB / 1 GB
Utor za memorijsku karticu +
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 3,2 megapiksela (2048 x 1536)
Autofokus Ne
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 640 x 480
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Ne
HSDPA / HSUPA 900/2100
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (3.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Ne
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1540
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Ne
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija A-GPS
Organizator Da
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 72
Vrijeme uključivanja kamere (s) 3
Benchmark test Quadrant (bodova) 2440
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1.499 kn
Info LGE Predstavništvo u Hr


01/553-5554
http://www.lg.com/hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Mali i jeftin
Autor: Lucija Pilić

LG je odlučio osvježiti svoju L seriju pametnih mobitela, a s njom je donio i drugu generaciju jeftinog L3 modela. Koliko je LG Optimus L3 II zapravo povoljan, pročitajte u nastavku recenzije

Kupiti pametni mobitel za manje od 1000 kuna više nije znanstvena fantastika. Štoviše, konkurencija se svake godine sve više zaoštrava. Na potrebe tržišta za malim, jeftinim uređajem koji će većinu važnih poslova (mail, Internet, glazba) obavljati solidno LG odgovara L3 II modelom, nasljednikom modela Optimus L3. Hoće li i ove godine uspjeti privući pozornost ciljane publike?

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1371116605.jpg

Sadržaj pakiranja

U kutiji smo, standardno, dobili mobitel, slušalice, punjač i microUSB kabel duljine 100 cm.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1371116660.jpg

Ergonomija, dizajn i izrada

LG Optimus L3 II mobitel je vrlo malih dimenzija i stane u svaki džep. Njegov klasični četvrtasti, zaobljeni i debeli dizajn lijepo leži na dlanu te omogućava da pri ruci lagano dohvaćate sve tipke. Iznad 3,2-inčnog ekrana nalazi se zvučnik, a ispod su kapacitivne tipke na dodir za povratak na prethodni ekran (lijevo) i više opcija (desno), dok je između njih fizička tipka za glavni izbornik s obrubom koji svijetli ovisno o vrsti obavijesti (npr., crveno kada se mobitel puni). U izborniku možete podesiti koje aplikacije će prikazivati obavijesti.

 

Na gornjem dijelu nalazi se tipka za paljenje/gašenje i utor za 3,5 mm slušalice, na lijevom tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka, a na donjem utor za microUSB kabel. Na poleđini se nalazi kamera. Ispod poklopca koji se malo nezgodno otvara smještena je odvojiva baterija, a pod njom utor za SIM karticu. Utor za microSD karticu nalazi se na gornjoj lijevoj strani uređaja.

Ekran i tipkovnica

3,2-inčni QVGA IPS kapacitivni ekran rezolucije 320x240 piksela s gustoćom piksela od 125 ppi ostavlja dojam zastarjelog, pikseliziranog zaslona. S obzirom na cijenu, možda to i nije tako čudno, no očekivali smo napredak u odnosu na prošlogodišnji model. Ekran je dovoljno responzivan.

 

Uređaj ima QWERTY tipkovnicu u okomitom načinu rada i ona je prilično skučena na malom ekranu što znači da ćete prilično često griješiti prilikom pisanja. Sam raspored slova i znakova na tipkovnici dosta je dobar jer već na prvom panelu imate kratice za simbole i brojeve tako da za većinu stvari ne trebate otvarati drugi panel nego samo malo dulje držati pojedinu tipku da dobijete određeni broj ili znak (primjerice, Q za 1, S za @, itd.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1371199168.jpg

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Mobitel dolazi s Android 4.1.2 Jelly Bean operativnim sustavom, nadograđen Optimus sučeljem. LG L3 II se otključava laganim pritiskom na bilo koju točku na ekranu i povlačenje izvan kruga. Eventualno, možete podesiti zaključavanje zaslona crtanjem linija. Jako nam se svidjela opcija Quick Memo smještena ispod zavjese kojom možete na brzinu napraviti vizualnu bilješku i spremiti ju u galeriju.

 

Teme i pozadine lako možete podesiti stisnuvši gumb za više opcija na uvodnom ekranu, dok pristup widgetima imate u glavnom izborniku. Na žalost, dostupno su samo tri stranice (4x4) za dodavanje widgeta.

 

Uređaj radi s primjetnim lagom, bilo da se samo krećete kroz izbornike ili se prebacujete s aplikacije na aplikaciju. Aplikacija kamere u prosjeku nam se otvarala za 2,7, web preglednik (Android) za 1,5, pozivi za 1,6, a Google Play za 2,6 sekundi. Mobitel nam se u prosjeku gasio za 14 sekundi, a palio za minutu i 12 sekundi (do hvatanja signala).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1371199396.jpg

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacija za pozive integrira sve važne funkcije telefona i imenika. U njoj možete birati sljedeći broj, vidjeti popis odlaznih i dolaznih poziva, vidjeti kontakte, favorite i grupe. Kontakti se mogu sinkronizirati putem drugih računa (primjerice, Facebook i Gmail) ili ih možete unijeti ručno, dodajući im broj telefona, e-maila, adrese, bilješke, posebnog zvona, grupe i sl.

 

Kvaliteta zvuka zadovoljavajuća je, no mogla je biti bolja i jasnija. Ako nosite slušalice iza vrata, obratite pozornost na njihov dizajn i položaj mikrofona. Za razliku od većine slušalica za mobitele, ove imaju jednaku dužinu kabela za obje slušalice što znači da će vam se mikrofon koji leži na sjecištu žica također smjestiti iza vrata kad slušate glazbu, a to pak znači da ako vas netko slučajno nazove neće ništa čuti što govorite. Osim ako, dakako, ne isključite ili skinete slušalice.

 

Osim za Google+, mobitel ne dolazi s predinstaliranim aplikacijama za društvene mreže pa ćete ih morati sami skinuti s Google Playa.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1371199733.jpg

E-mail i poruke

U e-mailu možete podesiti više Exchange ili drugih računa e-pošte te ih podesiti da se automatski sinkroniziraju. Sučelje je jednostavno, omogućava lako prebacivanje između različitih računa, brzo pregledavanje pošte, pregled svih dolaznih poruka u jednoj mapi (maksimalan broj poruka za jedan račun je 1000, a u osnovnim postavkama omogućeno je 100). Općenito, e-mail ima iste funkcije kao na drugim Android uređajima, no dizajn aplikacije je drugačiji zbog tipa i veličine ekrana. Naravno, prisutna je i zasebna Gmail aplikacija.

 

Isto se može reći za poruke. Pregled poruka po kontaktima ostao je isti, ali kad uđete u aplikaciju gumb za dodavanje priloga vidjet ćete dolje, kod okvira za unos teksta, a ne gore, kod tipke za zvanje kontakta. Pisanje poruke zauzima cijeli ekran pa nemate istovremeni pristup razgovoru.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1371200188.jpg

Procesor, memorija

LG Optimus L3 II E430 kuca na jednojezgrenom, 1 GHz ARM Cortex A5 procesoru te mu je dodano 512 MB memorije za solidan, ali istovremeno primjetno usporen rad. Od ukupno 4 GB eMMC memorije, dostupno vam je samo nešto više od 1,5 GB. Ipak, memoriju možete proširiti microSD karticom do 32 GB. Cijene microSD kartica od 8 GB već se mogu naći po cijeni od 45 kuna.

Benchmark test

Na Quadrant Standard testu LG Optimus L3 II postigao je 2440 boda, skoro 300 više od Xperije E (2160). Na Vellamo HTML 5 testu dobio je 805 bodova, odnosno gotovo 200 manje od Xperije E (1039), a na Metal testu 337, odnosno 30 bodova više od Xperije E (303).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1371200326.jpg

Baterija i trajanje

LG L3 II može se pohvaliti vrlo izdržljivom baterijom. Što god da smo tijekom dana radili s njom, nikad nam se nije spustila ispod 50 %. Uglavnom smo imali namješteno 100% osvjetljenje, uključen Wi-Fi ili 3G, automatsku sinkronizaciju dva računa, surfali bismo dva sata dnevno, a slušali glazbu otprilike jedan sat, s time da smo pola sata prčkali po drugim aplikacijama. Baterija se u principu puni jedan posto svaku minutu. Mi smo ju napunili za sat vremena i 45 minuta.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1371200862.jpg

Multimedija, FM radio, glazba

MX Player uspio je pokrenuti sve video datoteke kojim smo ga zatrpali, no ne s istim uspjehom. 1080p i 720p filmići očekivano su trzali, a datoteke niže rezolucije u .avi, .mkv i .mp4 formatima normalno su radile, iako je slika bila loša i zrnata. S druge strane, kutovi gledanja su bili prilično dobri.

 

Reprodukcija glazbe (.mp3 i .flac datoteka) je prosječne kvalitete s priloženim slušalicama. S našim vlastitim slušalicama (Sony HPM-77) reprodukcija je bila glasnija i s naglašenijim basovima. Zvučnik je nešto slabije jačine nego što smo navikli kod mobitela. Na žalost, nismo našli opciju za podešavanje ekvalizatora. Sam izgled aplikacije za glazbu tipičan je za Android sustave. Možete pregledati glazbu po izvođačima, albumima, žanrovima, mapama i vlastitim popisima, staviti pjesmu/e na ponavljanje ili shuffle.


Radio aplikacija izgleda odlično. Možete automatski pregledavati stanice ili vrtjeti kotačić koji nalikuje onima s analognih aparata, lijevo/desno. Sveukupno, možete spremiti 6 stanica koje će dobiti vlastiti prečac na ekranu.

Fotoaparat i video

Kamera od 3 MP bez bljeskalice jedna je od slabijih strana ovog mobitela. Snimanje u noćnim uvjetima gotovo je nemoguće, dok po danu slike ispadaju prosječne. Također, nudi vrlo siromašne opcije pri podešavanju ISO-a, tipa scene, filtara (samo tri), itd. Zgodna opcija je okidanje slika govorom. Npr., kad kažete "Cheese" ili "LG" i kamera automatski okine sliku. Video se snima u niskoj 640x480 rezoluciji te je kvaliteta snimaka ispodprosječna.

 

Fotografirano s LG Optimus L3 II:



 

 

Povezivost i Internet pretraživač

LG L3 II podržava Wi-Fi, 3G, Bluetooth i GPS povezivanje. Kao i svi noviji Androidi, dolazi s dva pretraživača, Androidom i Chromeom. Skinuli smo i Operu koju inače koristimo na drugim mobitelima, no zaključili smo da je predinstalirani Android najbolje rješenje. Svi preglednici podjednako dobro rade s desetak otvorenih tabova, jednako brzo otvaraju elemente, jednako sporo zumiraju sadržaj, no Android ga najbolje i najčišće prikazuje. Uz višestruko zumiranje, dakako.

Navigacija

Uređaj ima podršku za A-GPS lociranje pa će za svega nekoliko sekundi utvrditi gdje se nalazite. Od aplikacija, tu su Google karte i Navigacija, koja još uvijek nije dostupna u Hrvatskoj što znači da ćete alternativu morati pronaći na Google Playu.

Uredski paket

Mobitel ovako malog ekrana sigurno nije prikladan za pisanje i uređivanje teksta, tek za povremeno pregledavanje, mada ni to ne bismo preporučili budući da dokument morate zumirati nekoliko puta. Ugrađeni Polaris Viewer donosi pregledavanje starijih .doc i .xls MS Office dokumenata i .pdf datoteka, dok su .ppt datoteke bile prikazane u programu, no nisu se dale učitati.

Organizator i alarm

Mobitel dolazi sa standardnim Google kalendarom koji se može sinkronizirati i pregledavati po rasporedu/danu/tjednu/mjesecu. Izuzev kalendara, tu je i program za bilješke, koji se može sinkronizirati s Google Docsima, ali ne nudi mogućnost uređivanja, te već navedeni Quick Memo.

 

U alarm aplikaciji naći ćete bogate opcije za uređivanje: ponavljanje alarma određenim danima, zvuk, glasnoću, automatsko pokretanje aplikacije te zaključavanje slagalice kako bi alarm prestao zvoniti. Uz alarm, u aplikaciji možete naći brojač i štopericu te svjetski sat. Alarm se neće upaliti dok je mobitel ugašen.

Aplikacije i igre

LG Optimus L3 II dolazi s dobrim setom aplikacija. Nema ih previše, a one koje su prisutne mogle bi vam biti korisne, poput bilješki, prognoze, emitiranje ćelija i Safety Carea za hitne slučajeve.

Što se igara tiče, s Google Playa smo skinuli Can Knockdown 3 i Temple Run 2 arkade da testiramo Adreno 200 grafičku karticu i mobitel je igre pokretao normalno, uz povremeno trzanje.

Cijena za LG Optimus L3 II E430

Cijena u slobodnoj prodaji za ovaj uređaj je 1499 kn (u lipnju 2013.).

Cool faktor

Fizička tipka za glavni izbornik koja svijetli u različitim bojama pri dobivanju raznih obavijesti čini nam se cool.

Zaključak

LG Optimus L3 II tek je malo unaprijedio karakteristike prethodnika i izašao na tržište napučeno konkurencijom koja za malo više novaca nudi puno bolje iskustvo. Tu prvenstveno mislimo na slabi ekran koji je odveć zastario po trenutnim standardima i nudi ispodprosječno iskustvo pregledavanja Interneta. Usporeni rad druga je velika boljka ovog modela. Nezahtjevni korisnici mogli bi biti zadovoljni baterijom i dimenzijama za svaki džep, ali LG mora imati na umu da se karakteristike nezahtjevnog korisnika također mijenjaju svake godine te da vrlo skoro ni oni neće biti zadovoljni ovakvom ponudom. Ipak, ako ulazite u svijet pametnih telefona, onda je ovo uređaj za vas.

 

Plus 

+ dimenzije

+ baterija

Minus

- ekran

- kamera

- usporeni rad

Konkurencija

Sony Xperia E


Sonyjev pristupačni Android dijeli niz dodirnih točaka s LG-ovim L3 modelom: isti čipset, procesor, količinu RAM-a, sličnu kameru (3,2 Mpx). Bitna razlika vidljiva je u ekranu. Xperia E ima TFT ekran veličine 3,5 inča s rezolucijom od 480x320 piksela. LG L3 II u benchmark testovima se pokazao boljim od Xperije E u Quadrant Standard i Vellamo Metal testovima, a lošijim u Vellamo HTML 5 testu. Cijena Xperije je za sto kuna manja (1399 kn).

 

Samsung Galaxy Mini 2


Samsungov stariji Mini mobitel uvelike je sličan testiranom modelu. Isti čipset, grafička kartica, kamera i RAM nalaze se u oba mobitela. Mini 2 ima nešto slabiji procesor (ARM Cortex A5 na 800 MHz) i malo veći ekran (3,27 inča) bolje rezolucije (480x320), ali TFT tehnologije. Može se naći po puno nižoj cijeni - od 1098 kn.


 

 

 

Komentari

The Dude

11. listopada 2013 - 13:53 Prijavi neprimjeren komentar

Pa zato Ana jel ta igrica nije napravljena za tvoj mobitel...jednostavno...igrice kad ti rade onda ih moraju optimizirati za svaki model mobitela zasebno...a za tvoj nisu, dakle...nis od toga :)

anadrev

21. kolovoza 2013 - 01:15 Prijavi neprimjeren komentar

pokusala sam instalirati candy crush saga igricu na mobitel preko facebooka al mi neda,pise da mobitel nije kompaktibilan s tom igricom pa mi nije jasno zasto,ako mi netko moze odgovoriti? al mi instalira bez problema neke druge igrice od king.com,a candy uopce nama u ponudi,unaprijed hvala

Odgovori