Testovi mobitela

LG G5

G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5 G5
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 02-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / LTE
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 149,4 x 73,9 x 7,7
Masa uređaja (g) 159
Operativni sustav Android 6.0 Marshmallow
Chipset Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820
Procesor Kryo
Frekvencija procesora 2,10 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 530
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,3
Rezolucija ekrana 1440 x 2560
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 554
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 4 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 200 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 16 megapiksela (5312 x 2988)
Rezolucija prednje kamere 8 megapiksela (3840 x 2160)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 3840 x 2160
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Da
Bluetooth Da (4.2)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2800
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Quick Charge (83 posto u 30 minuta), Senzor otiska prsta, dolazi u silver, titan, gold i pink boji
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 36
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test AnTuTu (bodova) 133120
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 5299 kn
Info LGE Predstavništvo u Hr


01/553-5554
http://www.lg.com/hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Glasnik modularnih mobitela
Autor: Ivan Luzar

Novi LG G5 se može modularno sastavljati i rastavljati, a ima ukupno tri kamere

25.05.2016.

 

Priča oko LG G5 je nešto kompliciranija od iterativnog updatea spram prošle generacije flagshipa. Radi se o potpuno novom modelu koji se odriče većine karakteristika prethodnika te time nagovještava promjenu u LG-jevim modelima. Istovremeno, LG G5 bi mogao bili glasnik doba modularnih mobitela.

Sadržaj pakiranja

Bijelo-zelena kutija u sebi krije G5, USB C kabel duljine 100 cm i bijele boje te ispravljač s mogućnosti brzog punjenja, također bijele boje. Naš testni model nije došao s priloženim slušalicama.

Ergonomija, dizajn i izrada

LG G5 pravi veliki korak od svojih prethodnika. Naizgled su nestala plastična kućišta i stražnji pokrov od plemenitijih materijala, a zauzvrat smo dobili metalno kućište. Međutim, priča je mnogo kompleksnija od toga. Kada pričamo o metalnim unibody mobitelima, uz njih ne možemo vezati pojam izmjenjive baterije, a s LG G5 – možemo. No moramo i reći da se u slučaju G5 ne radi u potpunosti o modelu izrađenom od metala. Kućište je finiširano sa slojem laka koji ostavlja dojam kao da se radi o metalu. Površina je na dodir hlada i veoma čvrsta, no nedostaje onaj osjećaj težine koji ulijeva povjerenje u kvalitetu izrade. G5 se doima ponešto prelaganim za svoju veličinu. Kućište je pak izrađeno u kombinaciji metala i plastike, sve s ciljem kako bi se sakrili prorezi za antene koje često viđamo na metalnim modelima konkurencije, poput iPhonea 6s.

 

Baterija je pak izmjenjiva pritiskom na gumb s lijeve bočne strane, koji je u ravnini s kućištem. Pritiskanjem na gumb, moguće je odvojiti donji komad mobitela koji sadrži USB Type C port i zvučnik. Donji metal pak sadrži kopče na koje pričvršćujemo bateriju, a komplet onda možemo umetnuti u veći dio kućišta kao kako bismo umetali šaržer u pištolji. Zvuk i mehanizam umetanja su veoma čvrsti i ostavljaju dobar dojam. Donji se pak dio može zamijeniti dodatnim modulima, primjerice dodatkom za proširivanje funkcionalnosti kamere koji sadrži fizičke komande za fotoaparat i dodatnu bateriju ili pak Bang & Olufsen mini zvučničkim sustavom. Proizvođači opreme za mobilne telefone će moći i ponuditi svoje module tako da G5 neće biti ograničen samo na module iz matičnog LG-ja.

 

Kvaliteta izrade je pak veoma dobra. Gornji dio mobitela ostavlja solidan dojam te na kućištu ništa ne pucketa niti se izvija. Problematični su pak rubovi oko tipke za izbacivanje modula s baterijom koja iako djeluje kao da je u potpunosti u ravnini s kućištem, lagano grebe naše prste kada prođemo njima preko nje. Slično je i sa stražnjom stranicom koja ima oštar rub koji osjetimo svaki put kada G5 uzmemo u ruke. Karakteristične tipke za reguliranje glasnoće, koje su još od G2 modela bile pozicionirane sa stražnje stranice, pomaknute su na mnogo konvencionalnije mjesto, na lijevi bočni brid. Na stražnjoj je stranici pak ostao senzor otiska prsta kojeg je za prepoznavanje dovoljno samo dodirnuti, a kada želimo zaključati ekran, tipku možemo i fizički pritisnuti. Iznad tipke nalaze se lagano izbočen set kamera, između kojih se nalazi LED bljeskalica i laserski autofokus s pripadajućim senzorom. S desne bočne stranice nalazimo kombinirani utor za SIM i microSD karticu, a na vrhu samo 3,5 mm audio priključak.

Ekran i tipkovnica

Ekran je, pomalo nekonvencionalno, spram prošle generacije, smanjen, s 5,5 inča na 5,3. Ostala je međutim 1440p rezolucija koja na IPS panelu izgleda odlično. Kutovi gledanja su izdašni pa je tako ekran moguće gledati i iz veoma oštrog kuta bez neke veće promjene u kontrastu. Osvjetljenje je također odlično, dovoljno jako da nam osvijetli ekran tijekom sunčanog dana za nesmetano čitanje.

 

LG tipkovnica je već jedno dulje vrijeme poznata kao jedna od svestranijih koje dolaze predinstalirane pa je tako i slučaj sa G5. Moguće joj je mijenjati veličinu, tj. visinu, te npr. dodati dodatni numerički red iznad slova. Preciznost joj je odlična, dijelom i zbog veoma dobrog toucha na G5.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

LG UX 5.0, baziran na Androidu 6.0 je još jedan drastičan odmak od prijašnjih LG firmwareova. Iako i prošla verzija, s kojom smo se družili na G4 nije bila toliko glomazna kao softver s G2 i G4, OS na G5 djeluje veoma lagano. Sustav je pojednostavljen do maksimuma pa je tako čak i izbačen app drawer, tj. popis svih aplikacija unutar launchera. Sistem je sličan sada kao i na iOS-u i nekim kineskim OS-ovima (npr. MIUI) gdje se sve aplikacije slažu na home screen. Kopanjem po opcijama moguće je pak vratiti app drawer, no mi bismo preporučili instalaciju nekog launchera s play storea, primjerice odlične Nova Launcher koja radi nešto brže i bolje od LG launchera. Sustav je uz svoju lakoću dizajnerski olakšan pa su neki elementi sustava, kao npr. postavke dizajnirane minimalistički, u crno-bijelom izgledu.

 

Očekivano, pogotovo kada uračunamo i 4 GB RAM memorije, brzina rada je odlična. Nismo primijetili nikakva zastajkivanja ili usporavanja aplikacija kao kod nekih drugih modela. Tu i tamo primijetimo neka uobičajena usporavanja kod učitavanja novog sadržaja s interneta, a to može ovisiti i o brzini podatkovne veze.

LG G5 se pokreće za 36 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Kao i ostali smartphonei i LG G5 ima imenik neograničenog kapaciteta, s mogućnosti sinkroniziranja kontakata s cloudom i društvenim mrežama. Aplikacija imenika i poziva su integrirane jedna u drugu pa je tako moguće i kontakte pregledavati putem smart diala; dakle upisivanjem slova imena kontakta putem brojčanika.

 

Aplikacije društvenih mreža na G5 su standardna priča. Skidamo ih s play storea, a one rade veoma dobro, s očekivanim zastajkivanjima pri učitavanju novih podataka. Testirali smo Facebook, Twitter, Instagram i LinkedIn koji nakon učitavanja rade veoma brzo i stabilno.

E-mail i poruke

Uz Googleov gmail, koji je jednak na svim Android modelima, nalazimo i arhaični standardni e-mail klijent za Android koji je promijenjen samo u dizajnu. Obe aplikacije dozvoljavaju konfiguriranje i drugih e-mail računa osim Gmaila, a poruke stižu brzo i pouzdano.

 

SMS poruke se sortiraju u razgovore, obzirom na primatelja poruka. Unutar razgovora, poruke se klasično slažu kronološki – kao u IM aplikacijama. SMS poruke se mogu i tempirati, tj. slati u određeno vrijeme, što je veoma praktično u slučaju plaćanja parkinga, gdje možemo onda konfigurirati da se pošalje naša registarska oznaka minutu prije isteka kupljenog parkinga.

Procesor i memorija

Iako Snapdragon 820 čipset u LG G5 broji četiri jezgre manje nego prethodnik 810, performanse su mu ponešto bolje, ali opet ne dvostruko bolje koliko Qualcomm u svojim navodima kaže. Četiri jezgre pak nisu aktivne cijelo vrijeme već se opet radi o dvije jače i dvije štedljive jezgre koje se automatski izmjenjuju. Odlične performanse bi tako trebale biti popraćene i s nešto boljom štedljivosti budući da se treba napajati dvije jezgre manje.

 

Kao i u LG V10, LG G5 broji iznimno velikih 4 GB RAM memorije, što je brojka na koju smo se navikli iz laptopskog svijeta. Pohrana broji 32 GB (jedina opcija), od kojih je korisniku za pohranu dostupno oko 24 GB. S vremenom bi i tih 32 GB moglo postati pretijesno pa se memorija može proširiti microSD karticom kapaciteta do 200 GB.

Baterija i trajanje

Baterija je, kao i ekran, smanjena spram prethodnika. Smanjenje nikako ne pozdravljamo. 2.800 mAh nam je bilo dovoljno za jedan puni dan korištenja, s oko 1,5 h browsanja i ponešto dopisivanja te oko 1h telefonskih poziva. Tako bismo na kraju dana, s uključenim Wi-Fi i Bluetoothom imali oko 25% preostalog kapaciteta. Zahvaljujući Androidu 6.0, koji posjeduje doze funkcionalnost iznimno niske potrošnje u standbyju, potrošnja u mirovanju je bila oko 1%/h.

Multimedija, FM radio, glazba

LG Music aplikacija ima moderniji material design, no puno više od toga i ne. Radi se o klasičnoj aplikaciji za reproduciranje glazbe s interne i eksterne memorije mobitela, bez mogućnosti streamanja iz clouda. Za streamanje smo koristili google play music, a kvaliteta reprodukcije glazbe s oba playera je bila odlična. Zvuk smo testirali putem Sony MDR-EX10LP in-ear slušalica budući da u paketu nismo dobili slušalice. Zvučnik je smješten s donje strane mobitela, a on je veoma glasan, s nešto drastičnijim opadanjem kvalitete zvuka na višim tonovima. Obzirom na kvalitetu zvučnika s LG G3 i G4, s G5 smo pomalo razočarani. No međutim, pozicioniranje s donje stranice uređaja je nešto povoljnije nego sa stražnje, no i dalje podosta daleko od idealnog prednjeg pozicioniranja.

 

Video reprodukcija putem video aplikacije i galerije teče bez problema, pa čak i s 4K video zapisima visokog bitratea. Testirali smo .avi i .mkv reprodukciju koje su tekle bez problema i bez bufferinga.

 

Analogni FM radio je ugrađen, a za njegovo slušanje se naravno trebaju spojiti slušalice koje služe kao antena.

Fotoaparat i video

Iako dvije kamera na mobitelu nisu novost, LG je pak ponudio dvije kamere s dvije različite rezolucije i dvije leće. Kamera s većom rezolucijom, ona sa 16 megapiksela, nudi klasičniju leću s užim kutom gledanja dok je druga, ona s 8 megapiksela smještena iza širokokutne leće. Ovo je veoma zanimljiv koncept, posebice za slikanje nekog većeg društva iz blizine. Dok bismo s jednog metra udaljenost s 16-megapikselnom kamerom mogli uhvatiti samo jednu osobu, sa širokokutnom kamerom bismo s iste udaljenosti mogli uhvatiti još dvije, po jednu sa svake strane. Efekt je veoma zanimljiv, a obje kamere nude odličan kontrast i vjernost boja. Digitalnog šuma ima veoma malo, a polako sumnjamo da je 16-megapikselna kamera istovjetna onoj s prethodnika, LG G4, no s nešto boljim softverom i procesiranjem slika.

Prednja kamera ima 8 megapiksela, jednako kao i širokokutna stražnja, a sumnjamo da se radi i o istom senzoru, samo s različitom lećom. Kvaliteta selfija je time veoma dobra, s dobrim kontrastom i oštrinom.

 

Video snimanje je moguće u 4K rezoluciji s obje stražnje kamere, a kvaliteta snimki je u jednakoj razini kao na fotografijama. Izduživanja u pokretu ima veoma malo, a kamera se relativno brzo prilagođava promjenama u okolini, ponajviše promjenama u osvjetljenju i fokusu.

Fotografirano s LG G5

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1464266796.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1464266821.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1464266843.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Po povezivosti, LG G5 je klasičan flagship, stoga i posjeduje najnovije komunikacijske protokole. Nalazimo Wi-Fi ac dual band, Bluetooth 4.2, NFC i LTE. Drago nam je da LG nije odustao od infracrvenog porta za daljinsko upravljanje raznih uređaja kao što su neki drugi proizvođači za ovu generaciju svojih flagshipova.

 

Oba internetska preglednika, Chrome i standardni browser rade odlično. Stranice se učitavaju brzo, naravno ovisi i o internet konekciji, a zumiranje i sitnijeg teksta nije potrebno zbog izdašne rezolucije ekrana.

Benchmark test

Quadrant standard LG G5 ocjenjuje s 41.664 bodova, očekivano, smještajući ga na prvo mjesto ljestvice. Antutu benchmark pak daje 133.120 bodova, oko 5.000 bodova više nego Samsung Galaxy S7 Edge. U sva tri dijela Vellamo testa, LG G5 zauzima prvo mjesto. Browser dio daje 4.203 bodova, uzimajući prvo mjesto ispred LG G Flex 2. Metal dio daje 3.436 bodova, a multi 3.538 bodova, u oba slučaja prvo mjesto ispred Samsung Galaxy S6.

Navigacija

Uz Google karte ne nalazimo predinstalirana navigacijska rješenja. Za offline navigaciju ponovno preporučujemo Here karte čija karta Hrvatske za ovaj kvartal teži oko 370 MB, a još uvijek nudi odličnu pokrivenost. GPS lokaciju bismo dobili kao i kod ostalih Android flalgshipova, gotovo trenutno zahvaljujući Googleovim prilagodbama.

Uredski paket

Predinstaliran nalazimo Googleov office paket koji nudi odličnu povezanost s Google driveom. Ipak, preferiramo Microsoftova uredska rješenja poput worda i excela. Oba uredska paketa se odlično nose s datotekama tipičnima za ured pa se tako bez problema mogu otvarati i veće word datoteke poput diplomskog rada od 60-ak stranica sa slikama i grafovima izrađenim u desktop inačici worda.

Organizator i alarm

Aplikacija kalendara je standardna – sinkronizira se s cloudom i moguće je konfigurirati više računa za sinkronizaciju. Moguće je pregledavati popis nadolazećih unosa, mjesečni, tjedni i dnevni pregled.

Alarm je integriran u aplikaciju sata, a alarm se može namjestiti da se ponavlja na određene dane. Uz alarm, u satu nalazimo aplikaciju za svjetsko vrijeme, štopericu i odbrojavanje.

Aplikacije i igre

Aplikacija ovog puta i nema toliko koliko je bilo u prošlim generacijama softvera. Većina aplikacija koje su priložene su LG-jeve i Googleove, a ono malo aplikacija koje nisu od LG-ja i Googlea su linkovi za preporuke aplikacije koje možemo skinuti, npr. Instagram, Facebook i Evernote. Više nam se dopada ovaj način preporuke aplikacija nego prethodna instalacija.

 

S bilo kojom igrom koju smo „bacili“ na G5 nismo imali problema. Čak i zahtjevnije igre poput Asphalt 8 su radile bez problema i zastajkivanja, no primijetili smo nešto jača zagrijavanja, jača nego kod konkurencije

Cijena za LG G5

LG G5 je dostupan u slobodnoj prodaji za 5.299 kuna, što je relativno dobra cijena obzirom da se radi o flagshipu (s tri kamere).

Cool faktor

Dovoljno je bilo samo jednom demonstrirati u društvu kako se LG G5 rastavlja, kako bismo izazvali općenito oduševljenje i čuli „mogu ja probati?“. Dugo već nismo imali u rukama ovako cool mobitel koji i svojim dizajnom, poglavito s dvije stražnje kamere, izgleda veoma nekonvencionalno.

Zaključak testa

LG G5 nam je ponudio veoma zanimljiv koncept. Nudi nam unibody osjećaj kućišta s mogućnosti izmjenjivanja baterije, no sa zanimljivim načinom. Ustvari ne radi se o mobitelu kojeg se može rastvoriti, već točnije rastaviti. Mehanizam je odličan i veoma čvrst, no primijetili smo neke boljke u izradi, ponajviše oštriji rubovi koji su u ovoj klasi pomalo nedopustivi. Ostatak mobitela je naprosto odličan. Kamere su nas oduševile, pogotovo širokokutna, koja nudi odmak od klasičnog načina fotografiranja i doima nam se kao prava inovacija. Snapdragon 820 s 4 GB RAM memorije nudi očekivano odlične performanse i brzinu rada, no rado bismo vidjeli bateriju većeg kapaciteta. No zbog potencijalne modularnost, možda neki od proizvođača proizvede neku dodatnu bateriju koja bi mogla nadoknaditi nedostatak manjeg kapaciteta, bez nekog narušavanja dizajna. Vrijeme će pokazati koliko je ustvari G5 modularan budući da za sad samo LG nudi dodatne module za proširenje funkcionalnosti mobitela. Ovako se može samo zaključiti da LG G5 i jeste vjesnik modularnog doba mobilnih uređaja, no da koncept još uvijek nije u potpunosti zaživio. Sada je lopta u terenu proizvođača dodatne opreme koji će odlukom o proizvodni dodatne opreme donijeti i odluku koliko je LG G5 ustvari i modularan.

 

Plus

+ Dvije stražnje kamere

+ Brzina rada

 

Minus

- Nesavršenosti u izradi

- Manja baterija spram prethodnika

Konkurencija - HTC 10

Najnoviji HTC-ov model bi HTC trebao ponovno vratiti na staze slave, a to bi trebao najbolje napraviti sa svojim metalnim kućištem. HTC broji i 0,1 inča manji ekran, no istu rezoluciju. Također sadrži Snapdragon 820 čipset s 4 GB RAM memorije i pohranu proširivu microSD karticama, kao i LG. HTC pak sadrži jednu kameru koja nudi veoma dobre performanse. HTC ima i nešto veću bateriju od 3000 mAh koja mu uz manji ekran nudi nešto bolju autonomiju.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1464266861.jpg

Konkurencija - Samsung Galaxy S7

Samsungov flagship također ima manji ekran, no za 0,2 inča, ali ima istu 1440p rezoluciju. Čipset i RAM memorija su identični, a Samsung je u ovoj generaciji odlučio vratiti microSD utor. Kamera broji 12 megapiksela, 4 manje nego LG, no nudi također odlične performanse. S7, kao i HTC, ima veću bateriju, također 3000 mAh, što bi ponovno trebalo dati bolju autonomiju.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1464266876.jpg

 

 

 

Komentari

Shelle

06. rujna 2017 - 12:11 Prijavi neprimjeren komentar

Vrhunski stroj.bez i jedne manjkavosti.prezadovoljan sam.lp

Shelle

06. rujna 2017 - 12:10 Prijavi neprimjeren komentar

Vrhunski stroj.bez i jedne manjkavosti

Drinke

18. siječnja 2017 - 21:36 Prijavi neprimjeren komentar

Mobitel lg g5 H850 je Bomba

Odgovori