Testovi mobitela

LG G4c

G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c G4c
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 05-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat6
Dimenzije uređaja (mm) 139,7 x 69,8 x 10,2
Masa uređaja (g) 136
Operativni sustav Android 5.0 Lollipop
Chipset Snapdragon 410
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1280 x 720
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir IPS LCD
Pikseli po inču (ppi) 300
Multitouch Da
Tipkovnica QWERTY
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8,1 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.1)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2540
Vrijeme razgovora 2G (h) 6
Vrijeme čekanja 2G (h) 410
Vrijeme razgovora 3G (h) 6
Vrijeme čekanja 3G (h) 410
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno Knock code, LG Optimus UX 4.0 UI
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 33
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 14115
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Gdje kupiti
Cijena 1.614 kn
Info LGE Predstavništvo u Hr


01/553-5554
http://www.lg.com/hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Skromniji G4
Autor: Ivan Luzar

Umanjena verzija LG-jevog flagshipa je prvenstveno slabijih specifikacija te onda tek smanjene veličine

13.02.2016.

 

Umanjene verzije flagshipova su relativno popularne, a relativno nov u segmentu je LG G4c. Nažalost, LG nije išao Sonyjevom rutom i flagship specifikacije ugurao u manje kućište već je napravio posve zaseban uređaj kojem je većina dodirnih točaka s G4 u imenu i dizajnu. Srećom, cijena je također izdašnije umanjena. Donosimo detaljan test / review LG G4c.

Sadržaj pakiranja

Naš testni model je došao u pakiranju namijenjenom za tržište, no bez punjača, USB kabela i slušalica.

Ergonomija, dizajn i izrada

Po dizajnu, G4c uvelike podsjeća na veći G4. G4c je samo par milimetara kraći i uži, no i par milimetara deblji. Ekran je smanjen za 0,5 inča, no kompletno kućište nije smanjeno proporcionalno ekranu, stoga je iskorištenost prednje površine nešto manja. Zadržana je zakrivljenost kućišta, koja nam odlično paše pod prstima, budući da nam je malo lakše dosegnuti vrh ekrana. Kućište je u potpunosti izrađeno od plastike, a stražnja stranica je odvojiva. G4c ispod nje krije odvojivu bateriju, utor za SIM i microSD karticu, što u današnjem tržištu postaje prava rijetkost. Bočne stranice su kompletno prazne, dok pri dnu nalazimo micro USB utor, a na vrhu 3,5 mm audio priključak. Tipke za glasnoću i otključavanje se nalaze na stražnjoj stranici, baš kao na većem G4, ali i prethodnicima LG-jevog flagshipa. Iznad tipaka se nalazi kamera, a pored nje malena LED bljeskalica.

 

Osjećaj u ruci je veoma dobar, no obzirom na dijagonalu ekrana, očekivali bismo nešto manje kućište, u skladu s odličnim iskorištavanjem površina koje je bilo karakteristično za neke prošle LG modele. Kvaliteta izrade je za plastični mobitel odlična, bez ikakvih pucketanja i izvijanja materijala. Zbog plastične izrade i nešto debljih bočnih stranica mobitel veoma stabilno leži u ruci.

Ekran i tipkovnica

5-inčni ekran je 720p rezolucije te time dolazi veoma blizu 300 ppi, zbog čega je i oštrina veoma dobra. Primjećujemo razliku spram modela s 1080p ekranima na 5 inča, no ne toliku da bismo ekran na G4c morali pokuditi. Zbog IPS matrice, kontrast je veoma dobar, kao i raspon osvjetljenja, koji je čak bolji nego na prošlim LG modelima poput G3. Prikaz na suncu je odličan, upravo zbog velikog raspona osvjetljenja. Ekran je i veoma dobar u niskim razinama osvjetljenja, što je praktično u veoma mračnim situacijama gdje ekran ne blješti, ali zadržava dobar kontrast.

 

Tipkovnica je standardna za ovu generaciju LG-jevog Android operativnog sustava. Posjeduje i dodatni numerički red povrh ostalih redova, no na dijagonali od 5 inča smo ipak odlučili sakriti dodatni red, kako bismo imali što više slobodnog prikaza na ekranu. Preciznost touchscreena je veoma dobra pa smo u tipkanju i malo griješili. Ako bi nam se i potkrala pokoja greška, automatski ispravak bi relativno dobro ispravio naš tipfeler.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Iako G4c posjeduje stariju verziju Android OS-a, 5.0, dizajn korisničkog sučelja je jednak onome na G4, koji pogoni noviju 5.1.1 verziju. Radi se o LG Optimus UX 4.0 UI, koji nešto dublje mijenja izgled i funkcije operativnog sustava, no ipak nije toliko šaren kao starije verzije. UX 4.0 prati i neke Material Design smjernice, pa LG softver djeluje veoma dobro. Dostupne su karakteristične LG funkcije poput dvostrukog dodirivanja ekrana za paljenje ili knock codea koji otključava ekran tapkanjem određenim redoslijedom na 4 polja zaključanog ekrana.

 

Ono što smo pak primijetili je poneko zastajkivanje unutar sustava koje bi se dešavalo gotovo pa samo od sebe. Nekad bi nam se sustav zablokirao dok bismo okretali stranice unutar launchera, a nekad dok bismo pregledavali slike unutar galerije. Pretpostavljamo da je problematično samo 1 GB RAM memorije, za koje je LG operativni sustav pomalo pretežak. Primjećujemo i da sustav nešto agresivnije gasi pozadinske aplikacije, zbog čega bi se gotovo svaki put kada bismo izašli i vratili se u određenu aplikaciju, aplikacija morala ponovno učitati. Zanimljivo je da na nekim skromnijim modelima koje smo imali prilike testirati, slične probleme nismo imali tako često. Pretpostavljamo da bi problem mogao biti uklonjen softverskim updateom.

LG G4c se pali u 33 sekunde.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Tipično Androidu, kontakti se mogu sinkronizirati s računima u oblaku, poput Gmaila, ali i s nekim društvenim mrežama, poput LinkedIna. Aplikacija za pozive i imenik je jedinstvena, no do nje vode posebni prečaci, jedan za pozive, drugi za imenik. Sam imenik je podijeljen u pet odjeljaka, jedan za biranje, prethodne pozive, popis kontakata, popis favorita i grupe kontakata.

 

Kvaliteta poziva i prijema mreže je bila vrlo dobra. Sugovornike smo uvijek jasno čuli, no ne glasno kao kod drugih modela. Oni su nas pak čuli odlično zahvaljujući i drugom mikrofonu koji služi za uklanjanje pozadinske buke.

 

Aplikacije za društvene mreže su također standardne pa njihova brzina ovisi od same aplikacije. Međutim, zbog manje količine RAM memorije i težeg OS-a, primijetili smo neka usporavanja unutar Facebooka i Twittera, nešto više nego kod konkurencije.

E-mail i poruke

Na odlični Gmail smo već navikli, a u zadnjih par mjeseci nas je obradovala i mogućnost konfiguriranja vanjskih poslužitelja. Time LG aplikaciju za E-mail nismo ni imali potrebe konfigurirati. Mailovi su stizali bez problema sa svih poslužitelja, a oni mailovi bazirani na težem HTML-u su se učitavali relativno brzo, bez problema u prikazu.

 

SMS poruke se unutar aplikacije za SMS slažu prema primatelju u razgovore, slično kao i unutar IM aplikacija. Unutar razgovora pak, poruke se slažu kronološki. Ona je također dizajnirana u skladu s LG-jevim UI-jem te nosi žućkastu boju. Zanimljiv je Spam manager, unutar kojeg se mogu blokirati određeni pošiljatelji.

Procesor i memorija

Spram imenjaka G4, G4c sadrži mnogo slabiji čipset. Radi se o Snapdragonu 410 koji broji četiri Cortex-A53 jezgre na 1,2 GHz. Procesor je uparen sa skromnih 1 GB RAM memorije obzirom na operativni sustav, dok je za grafiku zadužen Adreno 306.

 

Od 8 GB pohrambenog prostora ogromnih 4,58 GB otpada na operativni sustav, što je samo dokaz njegove težine. Korisniku time ostaje samo 3,5 GB za aplikacije, stoga će korištenje microSD memorijske kartice biti obavezno. Maksimalni dopušteni kapacitet je 128 GB.

Baterija i trajanje

2.540 mAh je relativno prosječan kapacitet za uređaj s 5 inčnom ekranskom dijagonalom. Shodno tome je i autonomija relativno prosječna. S oko 30 minuta stremanja glazbe s Google Play Musica, oko 30 minuta poziva i oko sat vremena dopisivanja Whatsappom i browsanja Chromeom, na kraju dana bi smo imali oko 30% preostalog kapaciteta. Višak kapaciteta dozvoljava i nešto intenzivnije korištenje, no dvodnevno korištenje nije moguće.

Multimedija, FM radio, glazba

LG Music aplikacija je standardna funkcija, uz tabove unutar aplikacije pjesme se sortiraju prema nazivu pjesme, albumu, izvođaču ili prema žanru. Povlačenjem u lijevo i otvaranjem hamburger menija, glazbu je moguće dodatno pregledavati prema favoritima, popisima pjesama i mapama u kojima je pohranjena glazba. Google Play Music koji dozvoljava reproduciranje glazbe iz oblaka je također predinstaliran, a po kvaliteti reprodukcije je jednak glazbi s interne memorije unutar glazbenog playera. Zvuk smo testirali putem LG Quad Beat 2 slušalica te je zvuk putem njih odličan, jednak kao na drugim LG modelima. Bass je izražen s jasnim visokim i srednjim tonovima. Ugrađeni zvučnik je sa stražnje strane te ga je lako prekriti rukom dok slušamo glazbu, no po kvaliteti je relativno dobar. Iako nije toliko glasan kao onaj na G4, pruža gotovo pa jednaku čistoću zvuka, s tek nešto manjim volumenom.

 

Video se na G4c može pregledavati bez ikakvih problema. 720p video zapisi raznih formata, pa čak i .mkv višeg bitratea su se bez problema reproducirali unutar galerije, dok bi 1080p video samo na početku znao malo preskakati. 1080p video pak i nema smisla pregledavati na mobitelu s 720p rezolucijom. Youtube također bez problema reproducira sav sadržaj.

 

FM radio je ugrađen a za reprodukciju potrebuje spojene slušalice koje se koriste kao analogna antena.

Fotoaparat i video

8-megapikselni senzor fotoaparata postaje sve više norma za ovaj segment. Do aplikacije fotoaparata se može doći na razne načine, primjerice putem prečaca na lockscreenu, ikonice aplikacije ili pak LG-ju karakterističnog duljeg pritiska na tipku za stišavanje glasnoće. Iz sve 3 situacije, u kameru se dolazi relativno brzo, unutar 2 sekunde, nakon čega je fotoaparat odmah spreman za slikanje. Slike su relativno dobre oštrine, no u slabijem osvjetljenju ih prati relativno velika količina digitalnog šuma. Kontrast boja je relativno dobar, no viđali smo i bolje u klasi. Sučelje kamere je jednostavno te ne nudi neke napredne funkcije. Nije moguće niti birati točnu rezoluciju, već samo odnose stranica, 1:1, 4:3 ili 16:9. Po običaju, maksimalna je rezolucija u 4:3 slikama.


Video je moguće snimati u Full HD rezoluciji, a kvaliteta videa je usporediva s kvalitetom slika. Nedostaje joj pomalo boje, a kamera i relativno sporo reagira na promjene u osvjetljenju. Nismo primijetili neka ispadanja frameova pa čak niti u početku snimanja, što zna biti tipično za ovaj segment.

 

Fotografirano s LG G4c

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1owS1em

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455499450.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455499467.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455499485.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

G4c posjeduje sve bitnije komunikacijske protokole, pa među njima nalazimo LTE, Bluetooth 4.1, Wi-Fi b/g/n brzina i NFC. S većeg G4 je izostalo bežično punjenje i Infracrveni odašiljač.

 

Predinstaliran nalazimo Googleov Chrome, koji radi dobro. Primijetili smo nešto dulje pokretanje od oko 2-3 sekunde, što ponovno pripisujemo RAM memoriji. Nakon pokretanja, browsanje je brzo. Kompleksnije stranice koje nisu prilagođene mobilnim uređajima se otvaraju bez problema i grešaka, a zumiranje je bilo potrebno samo na najsitniji tekst.

Benchmark test

Quadrant Standard LG G4c ocjenjuje s 14.115 bodova, što je očekivano za Snapdragon 410 čipset, gotovo pa jednako koliko i srodni LG Spirit 4G. Oba su se ovim rezultatom postavila na vrh Quadrantove zastarjele ljestvice.

Unutar AnTuTu 6.0 benchmarka, G4c osvaja 25.383 bodova, te se time svrstava na dno ljestvice, ispod vivo X5Pro.

Vellamo Browser benchmark daje 2.017 bodova, što je dovoljno za predzadnje mjesto iznad Samsung Galaxy Nexusa i ispod Lenovo A7000. Vellamo multicore benchmark da je 1.066 bodova, te G4c ponovno dobiva predzadnje mjesto iznad Galaxy Nexusa i ispod Asus Zenphonea 2. Vellamo Single Core benchmark je također jednakog plasmana za G4c, pa je 721 bod dovoljan za predzadnje mjesto, ponovno ispred Galaxy Nexusa, no ovaj put ispod Meizu MX4.

Navigacija

Predinstalirane Googleove karte dozvoljavaju i offline navigaciju i pohranu karata, no ne i za područje cijele Hrvatske. Čak i za područje grada Zagreba smo trebali pobrisati neke druge aplikacije, kako bismo napravili mjesta za karte. Praktičnijim nam se čini skidanje Here karata, koje dozvoljavaju pohranu offline karata na micro SD karticu. GPS lokaciju smo dobili veoma brzo, a unatoč problemima s RAM memorijom, navigacija je tekla bez ikakvih zastajkivanja.

Uredski paket

Predinstalirani Polaris Office bez problema otvara sve popularnije uredske dokumente, no dokumenti sa sitnijim fontom (ispod 9pt) zahtijevaju ponešto zumiranja. Kompleksniji dokumenti s većim brojem slika i grafika zahtijevaju pomalo učitavanja, no ne više nego kod drugih modela unutar istog segmenta.

Instalirana je i LG-jeva QuickMemo+ aplikacija, koja ima klasične funkcije notesa, s dodatkom mogućnosti crtanja. Aplikaciju je moguće pokrenuti preko prečaca, ali i dugim pritiskom na tipku za pojačavanje glasnoće, kada je ekran isključen.

Organizator i alarm

Kalendar je već viđeni LG-jev karakterističan za LG Lollipop modele. Moguće ga je sinkronizirati s računima u oblaku, a unose je moguće pregledavati po danu, tjednu, mjesecu, godini i rasporedu za određeni dan.

 

Alarm je spojen u aplikaciju sata, kao i brojač vremena, svjetski sat i štoperica. Moguće je konfigurirati više alarma, koji se mogu ponavljati na određene dane. Okrenemo li mobitel ekranom prema dolje dok alarm zvoni, alarm se snoozea na predefinirani broj minuta.

Aplikacije i igre

LG je kao i drugi proizvođači odlučio ukloniti nepotrebne aplikacije pa je broj predinstaliranih aplikacija relativno malen. Većinu aplikacija smo već i spomenuli, no instaliran je još i klasičan diktafon te LG Smart World. Unutar SmartWorlda moguće je skidati dodatne fontove, pozadine i aplikacije te zahtijeva odvojeni SmartWorld račun. Zanimljiva je i LG backup aplikacija koja dozvoljava prijenos korisničkih podataka s jednog na drugi LG model.

 

Na G4c smo zaigrali neke jednostavnije, ali i neke zahtjevnije igre. Zahtjevnije igre poput Asphalta 8 su u potpunosti ispunile internu memoriju pa smo za druge aplikacije i igre morali ukloniti Asphalt 8. Međutim, igra je radila bez problema, s tek malo duljim učitavanjima i laganijim zastajkivanjima na početku utrke. Laganije igre, poput QuizUpa i 2048 su radile bez problema te su također bez problema stale na internu memoriju.

Cijena za LG G4c

1.614 kuna je potrebno izdvojiti za G4c (veljača 2016.), što je obzirom na performanse i specifikacije fer cijena.

Cool faktor

G4c nema nekih ističućih cool faktora, budući da nije dostupan u kožnim verzijama kao veći G4.

Zaključak testa

LG G4c je srednje rangirani mobitel koji se vuče za imenom LG-jevog flagshipa s početka godine, G4. Performanse nisu na jednakoj razini, a to uglavnom pripisujemo nešto težem operativnom sustavu i manjoj količini RAM memorije. Zanimljivo je da se stariji model, LG Spirit 4G bolje snalazi s operativnim sustavom, a posjeduje gotovo identičan hardver. Pretpostavljamo da će softverska nadogradnja srediti probleme u performansama. Rado bismo vidjeli i nešto više interne memorije, budući da je 3,5 GB interne pohrane zaista premalo. Međutim, kvaliteta izrade i ekran su i iznad cjenovne kategorije u kojoj se G4c nalazi. Autonomija je također veoma dobra pa smatramo da se za oko 1.600 kuna dobiva relativno mnogo za novac, zaključujemo našu recenziju.

 

Plus

+ ekran

+ izrada

+ baterija

 

Minus

- performanse

Konkurencija - Microsoft Lumia 640 DS

Lumia 640 broji također četiri jezgre, no ima stariji Snapdragon 400 čipset. Windows Phone je nešto optimiziraniji pa su performanse čak i veće nego kod LG G4c. Kućište gotovo jednake veličine sadrži također 5-inčni ekran 720p rezolucije, no nešto slabijeg kontrasta. Lumia ima bateriju neznatno manjeg kapaciteta 2.500 mAh, no autonomija im je na jednakoj razini. Oba modela imaju kamere 8 megapiksela, no Lumia ima dual SIM mogućnosti. Lumia 640 DS je nešto jeftinija te stoji 1.499 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455499503.jpg

Konkurencija - Noa Element MG12

MG12 spram G4c sadrži ekran manje dijagonale, ali jednake rezolucije. Iako je iskorištenost površine veoma slična, MG12 je zbog manje dijagonale ekrana i nešto kompaktnija. Kompaktnije kućište pak skriva nešto manju bateriju, ali posjeduje Dual SIM mogućnosti i microSD utor. Po kvaliteti izrade, oba modela su veoma slična. Noa ima nešto fluidniji rad, zbog mnogo laganijeg operativnog sustava, koji je tek neznatnije promijenjen spram AOSP verzije. Noa ima nešto jaču kameru od 12 megapiksela, te je dostupna za 1.499 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455499516.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori