Testovi mobitela

LG G2 mini

G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini G2 mini
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 02-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 800 / 850 / 2100 / LTE
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 129,6 x 66 x 9,8
Masa uređaja (g) 121
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400
Procesor Cortex-A7
Grafički procesor 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,7
Rezolucija ekrana 540 x 960
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir IPS LCD
Pikseli po inču (ppi) 234
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 1,3 megapiksela (1280 x 1024)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2440
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno LG Optimus UI
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 36
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 9079
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 9
Gdje kupiti
Cijena 2.999 kn
Info LGE Predstavništvo u Hr


01/553-5554
http://www.lg.com/hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Veliki mini mobitel
Autor: Lucija Pilić

G2 mini nudi 4,7-inčni ekran i tipke na stražnjoj strani kućišta

I LG je odlučio da njihov flagship G2 mora imati manju verziju, iako s velikim razmakom od predstavljanja modela G2. Usput mali podsjetnik: prvi „mini“ iz LG-jeve radionice bio je GD880 Mini iz 2010. godine s 3,2-inčnim ekranom, ali to nije bio pametni telefon. Što LG-jev mini mobitel nudi u odnosu na HTC-ove, Samsungove i Sonyjeve modele? Zašto se sve više proizvođača mobitela okreće stvaranju mini verzija svojih flagshipova? Dobivaju li korisnici stvarno premium uređaj s ponešto slabijim hardverskim karakteristikama ili je ovo jeftini trik proizvođača kako bi lakše brendirao proizvod slabije kvalitete? Kojoj od ovih dviju skupina pripada LG G2 mini, provjerite u našoj recenziji.

Sadržaj pakiranja

LG G2 mini dolazi sa standardnom opremom: slušalicama, punjačem i microUSB kabelom dugim 99 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

Zgodan dizajnerski detalj, koji je proslavio LG G2, nalazi se i na mini verziji - tipke za paljenje/gašenje odnosno za pojačavanje/stišavanje zvuka nalaze se na stražnjoj strani kućišta, ispod kamere. Isprve nam je bilo nezgodno i čudno služiti se mobitelom na taj način, no nakon nekoliko dana potpuno smo se priviknuli. Utori za slušalice se, normalno, nalaze na gornjem dijelu, a za microUSB kabel na donjoj strani.

 

Stražnji poklopac se lako skida, a ispod njega se nalaze baterija, utor za microSIM i microSD karticu. Dobra vijest je što se utori ne nalaze ispod baterije čime je omogućen hot swap. Unatoč tome što je LG oduvijek njegovao inovaciju u dizajnu, mnoge bi moglo odbiti krhko plastično kućište. Inače, plastični poklopac baterije s matiranim uzorkom nije mamac za otiske prstiju kao prednja strana kućišta, ali nije na razini kvalitete koju bismo očekivali od uređaja koji je umanjena verzija LG-jevog najjačeg modela G2.

Ekran i tipkovnica

4,7-inčni ekran rezolucije 960x540 piksela s gustoćom od 233 ppi prilično nas je iznenadio dobrim osvjetljenjem na jakom suncu. Osim male gustoće piksela po inču, zbog kojih se prikaz ponekad čini pikseliziran, nemamo mu ništa bitno prigovoriti. Pogled na prednju stranu kućišta otkriva veliki postotak iskorištenosti površine s ekranom, daleko veći nego kod konkurencije.

 

Tipkovnica je također ostavila vrlo dobar dojam. Stalno prisutni gornji red brojki te dodatne mogućnosti poput podešavanja tipkovnice na više lijevu ili desnu stranu svrstavaju ju među bolje primjere u klasi.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

LG G2 mini sasvim solidno radi na Androidu 4.4.2. Ne "leti" kao skuplji modeli, ali dovoljno je fluidan da pruži ugodno iskustvo. Znali smo imati desetak aplikacija koje su se vrtjele u pozadini, a mobitel je radio isto, bez zastajkivanja i nekih primjetnih problema.

 

LG se bitno pobrinuo oko sučelja pa tako imamo mogućnost pokucati na ekran ne bi li nam se otvorio početni, zaključani zaslon (bez diranja stražnje tipke za paljenje/gašenje). Ovo je zaista vrlo praktično. Zaslon se otključava i kratkim povlačenjem prsta po ekranu (ako želite doći na početni ekran), odnosno povlačenjem prsta od željene aplikacije (ima ih ukupno četiri) prema van. Postoji još jedan način otključavanja početnog ekrana - cijela površina ekrana podijeljena je na četiri dijela unutar bilo kojeg od njih je moguće napraviti svoju kombinaciju pritisaka po ekranu.

 

Istaknuli bismo i sjajnu opciju QSlide koja omogućava pravi multitasking na velikom ekranu. Naime, s njom možete smanjiti dimenzije programa u kojem trenutno radite i staviti ga unutar okvira druge aplikacije i/ili zaslona. Na ekranu je moguće imati više smanjenih programa, a možete podesiti i prozirnost aplikacije na ekranu (na primjer, ukoliko trebate nešto duže vremena koristiti kalkulator, on može biti transparentan).

 

LG ima i manje popularne, ali kul opcije kao što su pametni zaslon (ne isključuje se dok u njega gledamo, makar ništa ne radili) te smart video (video se isključuje kad mobitel više ne vidi lice korisnika).

Imenik, pozivi i društvene mreže

Telefon i Kontakti su spojeni u jednu cjelinu, što je vrlo praktično. U istoj aplikaciji može se pregledati lista poziva te grupe i favoriti kontakata. Otvaranje novog kontakta otvara mogućnosti za dodavanje pregršt informacija: imena, prezime, slike, nadimka, melodije...

 

Aplikacije za društvene mreže nisu bile predinstalirane pa smo s Play trgovine skinuli one za Facebook i Twitter.

E-mail i poruke

Poruke su izgledom i funkcijama uobičajene za Android mobitel. E-mail poruke sada se mogu pregledavati swipeanjem, baš kao i u Gmail aplikaciji te imaju više mogućnosti za podešavanja u postavkama. Primjerice, ažuriranje pošte tijekom radnog vremena može se namjestiti tako da bude češće (svakih 5 minuta), a u slobodno vrijeme rjeđe (svakih sat vremena).

Procesor, memorija

Četverojezgreni 1,2 GHz procesor i 1 GB RAM-a dostatni su za fluidan i brz rad bez većih usporavanja, čak i kad je u pozadini pokrenuto desetak ili više aplikacija. U Barceloni je LG, inače, predstavio dvije inačice modela G2 mini - slabiju (koja se prodaje u Hrvatskoj) i daleko jaču koja namijenjena za druga tržišta (ali, ne u našoj blizini).

 

Uređaj dolazi s 3,86 GB interne memorije (od ukupno dostupnih 8 GB), a ako vam to nije dosta, uvijek ju možete nadograditi s microSD karticom (do 32 GB). MicroSD kartice od 16 GB mogu se naći po cijeni od 50 kuna.

Benchmark test

LG G2 mini na Quadrant Standard testu postigao je 9079 bodova, 2017 više od Samsunga Galaxy S4 Mini te 3077 od HTC-a One Mini. Na Vellamo HTML5 testu dobio je 1230 bodova, čak 814 manje od Samsunga te 1057 manje od HTC-a. Na Vellamo Metal testu također je zaostao za konkurentima. Dobio je 548 bodova, 148 manje od Samsungova modela te 55 manje od HTC-ova uređaja. AnTuTu test pokazao je 14.508, ogromnih 5029 bodova manje od malog Samsunga te 990 manje od malog HTC-a.

 

Mobitel nam se u prosjeku uključio za 36,6 sekundi (s aktiviranim PIN-om), a isključio za 6,6 sekundi. Kamera nam se u prosjeku uključila za 1,4 sekunde.

Baterija i trajanje

Od svih dobrih karakteristika koje krase LG-jevu mini perjanicu, bateriju od 2440 mAh smatramo punim pogotkom. Uz maksimalno osvjetljenje, stalno uključen Wi-Fi ili 3G, sinkronizaciju jednog mail računa, Facebooka i Twittera, nakon tri sata surfanja Internetom, dva sata slušanja glazbe, pola sata igranja te pola sata korištenja aplikacija baterija nam se sa 100% spustila na 30%, što znači da bez problema može izdržati dan i pol korištenja.

Od 30% do 95% mobitel nam se napunio za dva sata.

Multimedija, FM radio, glazba

Reprodukcija glazbe na zvučniku i (pogotovo) slušalicama je glasna, ali prosječne kvalitete. Šumovi na najjačoj glasnoći odmah se osjete, neovisno o žanru skladbe. Glazba je svrstana u tipične kategorije poput albuma i izvođača, a pretražuje se kao po adresaru, od A do Z. Sučelje FM radija izgleda cool s kružnim gumbom kojeg vrtimo za pretraživanje stranica i šest mjesta za favorite na glavnom ekranu, no dojam kvari slabiji signal hvatanja.

 

Od videa, s MX Playerom smo pokrenuli desetak filmića različitih formata (.mkv, .mp4, .avi) i rezolucija (od 480p do 1080p) te su nam se svi pokretali glatko osim jednog .mkv filma u 720p rezoluciji (što je iznimka jer su se videi slične ili bolje kvalitete pokretali normalno).

Fotoaparat i video

Kamera od 8 MP standard je za mobitele srednjeg ranga, od kojeg LG ne odudara. U normalnim, dnevnim uvjetima reproducira vjerne i žive boje, dok u zatvorenim i noćnim uvjetima kvaliteta osjetno pada te su vidljivi šumovi. Za noćne fotografije pogotovo treba biti oprezan s korištenjem bljeskalice u blizini izvora svjetlosti jer fotke mogu dobiti neuobičajeno crvenkasti ton. S druge strane, izuzetno smo zadovoljni raznolikim načinima snimanja, od kojih izdvajamo kontinuirano snimanje (automatsko snimanje nekoliko fotografija za redom) te snimak u trenutku (odabir najbolje fotografije dobivene kontinuiranim snimanjem).

 

Pohvalili bismo i mogućnost FullHD snimanja videa u dnevnim uvjetima te 1,3 MP kameru sa 720p rezolucijom za razne selfie slike i video pozive.

 

Fotografirano s LG-jem G2 mini:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1401403796.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1401403897.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1401403941.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Od opcija povezivanja, LG G2 mini nudi Wi-Fi, LTE, Bluetooth, infracrvenu vezu i NFC.

Internet smo pretraživali uz pomoć Chromea koji je bez zastajkivanja radio s desetak otvorenih tabova, zumirao tekst i skrolao stranicama. Ukratko, sve što smo i očekivali od mobitela ovog ranga.

Navigacija

LG G2 mini dolazi s Google Kartama i GPS-om koji će vas, sa svim uključenim asistencijama, brzo i točno pronaći na karti. Navigacija je izostala iz softverskog paketa pa ćete ju morati skinuti s Play trgovine.

Uredski paket

Mobitel dolazi s predinstaliranim ThinkFree Viewerom koji vam jedino omogućava pregledavanje dokumenata, tablica, prezentacija i PDF-ova. Za stvaranje i mijenjanje datoteka morat ćete skinuti alternativu s Play trgovine, a mi vam preporučamo Kingsoft Office koji nam je i ovdje dobro poslužio.

 

Valja spomenuti i Bilješke s bogatim opcijama uređivanja (dodavanje slike, zvuka, crtanja) te QuickMemo za brzo skiciranje bilješke po ekranu, u bilo kojem trenutku korištenja telefona (na primjer, pri dolaznom telefonskom pozivu možete na ekranu prstom napisati broj i kasnije ga spremiti u memoriju). Tu su i jednostavni Zadaci koje možete sinkronizirati sa svojim mail računom.

Organizator i alarm

Za sve potrebe organiziranja aktivnosti i obaveza sasvim solidno će vam poslužiti kvadratasto dizajnirani Kalendar. Zadatke možete pregledavati prema rasporedu, godini, danu, tjednu i mjesecu. Prikaz prema mjesecu je možda i najpraktičniji jer na donjoj polovici daje opciju istovremenog pregledavanja po tjednu, danu i rasporedu. Sinkronizacija s Gmailom se podrazumijeva.

 

Alarm/Sat ima sve što se od njega očekuje - alarm, štopericu, svjetski sat i odbrojavač vremena. Alarm vam daje na izbor da složite slagalicu kako biste se propisno razbudili i ugasili mobitel, a ne zvoni dok je mobitel isključen.

Aplikacije i igre

Kao i svi premium proizvođači mobitela, LG obožava nadopunjavati osnovni Android softverski paket svojim i aplikacijama nezavisnih developera. Od korisnih i zanimljivih, izdvajamo Box, Prognozu i QuickRemote, zamjenu za tradicionalni TV daljinski.

 

Uređaj ne dolazi s predinstaliranim igrama zbog čega smo s Play trgovine skinuli nekoliko naslova za probu. KNACK's Quest, lijepi klon Bejeweleda te Wind-up Knight 2, odlična i prelijepa 3D platformerska akcija, pokretale su se glatko i bez trzanja.

Bloatware je prisutan kroz aplikacije poput ThinkFree Viewera koji dolazi s uređajem, ali je djelomično koristan jer ne omogućuje i editiranje dokumenata (samo pregledavanje).

LG G2 mini cijena

Cijena ovog uređaja je 2999 kuna (svibanj 2014.) što objašnjava, ali ne i potpuno opravdava, nešto slabije specifikacije uređaja.

Cool faktor

Cool su nam tipke za uključivanje/isključivanje te pojačavanje/stišavanje zvuka na stražnjoj strani uređaja.

Zaključak

LG G2 mini solidan je mobitel srednje klase koji izgleda zanimljivo, radi brzo i dobro te ima odličnu bateriju, zaključujemo naš test / review. Međutim, imamo dojam kako je na tržište stigao prekasno (u odnosu na G2, čak osam mjeseci kasnije). Samsung i HTC već zasigurno spremaju skori izlazak mini modela svojih flagshipova (prošli su izašli u rujnu, a i oni su specifikacijama i performansama bolji), a ne pomaže ni činjenica da je LG upravo u vrijeme testiranja minija predstavio LG G3, zbog kojeg bi se korisnici mogli zapitati o isplativosti kupnje mini verzije aktualnog modela kad nam budućnost već kuca na vrata.

 

Plus

+ veliki ekran

+ dizajn

+ baterija

 

Minus

- plastično kućište

- bloatware

Konkurencija - Samsung Galaxy S4 Mini

Samsung Galaxy S4 Mini ima dvojezgreni 1,7 GHz procesor s 1,5 GB RAM-a, kameru od 8 MP, manji ekran (4,3 inča), ali veću gustoću ppi (256). Ovaj mobitel se usto može naći po vrlo povoljnoj cijeni od 2079 kuna (početna cijena mu je bila 3645 kuna). Ako se odlučite na pretplatnički ugovor od 24 mjeseca, G2 mini je u pojedinim tarifnim modelima povoljniji nego Galaxy S4 mini.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1401403993.jpg

Konkurencija - HTC One Mini

HTC One Mini ima dvojezgreni 1,4 GHz procesor s 1 GB RAM-a, Ultrapixel kameru od 4 MP, manji ekran (4,3 inča), ali puno veću gustoću inča. Kao i u slučaju Samsunga Galaxy S4 Mini u teoriji i praksi ima slabiju bateriju. No, cijena mu je 400 kuna manja.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1401404439.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori